Dumitra, Livezile, Cetate și Năsăud, în semifinalele Cupei României

-A A +A

Desfășurate miercuri după-amiază pe o vreme câinoasă, sferturile Cupei României nu au adus nici o surpriză, formațiile de Liga a IV-a impunându-se pe terenurile suratelor mai mici cu-n eșalon. Să le luăm pe rând: scorul zilei, 5-1, l-a făcut Dumitra, la Arcalia, în timp ce Livezile s-a impus la limită, 2-1, în deplasarea de la Budac. Fără emoții a câștigat și Voința Cetate, 3-1 la Feldru, într-o partidă în care Dobrea a reușit o dublă. Cel mai echilibrat joc s-a disputat la Reteag, acolo unde Dumbrăvița a primit vizita ”academicienilor” Năsăudului, iar învingătoarea s-a decis de-abia după loviturile de departajare. Săgeata Dumbrăvița a început tare și a deschis scorul încă din minutul 4, prin Samuel Moldovan, avantaj dublat în minutul 35 de reușita lui Alex Runcan. Însă, de la cabine năsăudenii au revenit total schimbați ca atitudine, reușind ca în doar cinci minute să restabilească egalitatea prin Colța (48) și Halasz (53). Scorul de 2-2 a rezistat până și după reprizele de prelungiri, astfel că a fost nevoie să se treacă la loteria penalty-urilor. De notat că pe parcursul meciului în poarta Năsăudului s-a aflat fundașul Tiron iar loviturile de departajare l-au prins între buturi pe veteranul atacant Ghiță Burduhos. Chiar și așa, ”academicienii” au avut nervii mai tari și s-au impus la 11 metri cu scorul de 5-3. Iată rezultatele complete și marcatorii:

AS Arcalia - ACS Dumitra 1-5 (1-2)
Bogdan Purcel (36) / Adrian Pavel (12), Ionel Coșneac (16), Răzvan Hazbei (64), Mircea Ștefănuț (82), Cătălin Moloca (90+5)

AFC Budac - Voința Livezile 1-2 (0-1)
Marius Pop (78) / Darius Bârlean (27), Raul Lupușor (47)

Săgeata Dumbrăvița - Progresul Năsăud 5-7 (2-0, 2-2, 2-2), după loviturile de departajare
Samuel Moldovan (4), Alex Runcan (35) / Paul Colța (48), Paul Lucian Halasz (53)

Someșul Feldru - Voința Cetate 1-3 (0-1)
Ioan Șofroni (85 - din penalty) / Ionuț Dobrea (7, 90+3), Claudiu Ștețco (53)

Programul semifinalelor va fi stabilit săptămâna viitoare.

Aprecierea dvs: - Media: 5 steluţe (1 vote)