Liga a IV-a, etapa a 7-a (REZULTATE, MARCATORI, CLASAMENT, PROGRAM):

Cetate a bătut cu scandal Leșu, în timp ce Telciu a produs surpriza la Năsăud

-A A +A

Liga a IV-a, etapa a 7-a (REZULTATE, MARCATORI, CLASAMENT, PROGRAM): Cetate bate cu scandal Leșu, în timp ce Telciu a produs surpriza la Năsăud
    Meci cu nervi și scântei, duminică după-amiază, la Orheiu Bistriței, acolo unde liderul - Voința Cetate - a reușit să obțină cele trei puncte cu forcepsul, după o partidă extrem de echilibrată, terminată la 3-2 pentru gazde. Așa cum anticipam, Leșu a venit să-și vândă scump pielea și a fost privată de un egal la ultima fază a meciului, atunci când cetralul Târgoveț le-a refuzat un penalty. Scorul a fost deschis de oaspeți, prin Traian Savu (min. 11), însă Cetatea a reușit să revină și să facă 2-1, după reușitele lui Măjer (15 - din lovitură de la 11 metri) și Ganea (27). La cabine s-a intrat însă la egalitate, după ce Pădurariu (44) a restabilit echilibrul pe tabela de marcaj. Și mitanul secund s-a dovedit la fel de spectaculos, remiza menținându-se până în minutul 76, atunci când gazdele au marcat prin Bârlean, însă cu un minut înainte putea fi invers, dacă Blaji, scăpat singur cu portarul, nu ar fi ratat incredibil. Pe acest fond de tensiune au apărut nervii, Savu fiind eliminat în minutul 80, după ce a văzut al doilea ”galben”, iar în prelungirile meciului s-a produs chiar un meleu, după ce leșenii au solicitat un penalty, în urma căruia a fost eliminat și Leonte, tot de la oaspeți. Altfel, Dumitra a făcut scorul rundei, 10-1 cu Lechința, la pas impunându-se și Monorul, 5-2, la Livezile, Telciul a remizat surprinzător la Năsăud, după o partidă de mare luptă. În derby-ul ultimelor două clasate, Hebe a obținut prima victorie din acest campionat în fața vecinilor din Maieru, iar Rodna a scos un egal în prelungiri contra celor de la Gloria Bistrița.

LUCEAFĂRUL ȘIEU - SPICUL SALVA 1-1 (0-0)
    Teodor Simionca (77) / Ioan Mititean (47)

HEBE SÂNGEORZ-BĂI - SILVICULTORUL MAIERU 5-3 (3-1)
    Șofroni (15), Neamț (22), Bulța (25), Gabor (73), Ioja (84) / Mogin (14, 86), Varvari Jr. (84)

PROGRESUL NĂSĂUD - ECIRO FOREST TELCIU 1-1 (1-0)
    Liviu Bălan (35) / Valer Bălătici (55)
    * Telciu a avut doi eliminați pentru cumul de cartonașe galbene: Nicolae Todica (63) și Ioan Hujda (90)

ACS DUMITRA - VIITORUL LECHINȚA 10-1 (4-0)
    Răzvan Hazbei (22, 45+1, 70, 79), Ionel Coșneac (33, 53, 90), Moloca (35), Fizeșan (50, 89) / Csaba Tătar (61)

VOINȚA CETATE - HENIU LEȘU 3-2 (2-2)
    Măjer (15 - penalty), Ganea (27), Bârlean (76) / Traian Savu (11), Alin Pădurariu (44)
    * Savu (80) și Leonte (90) de la Leșu au fost eliminați de pe teren.

MINERUL RODNA - GLORIA BISTRIȚA 2-2 (1-1)
    Alex Boldiș (27), Viliczki (90+4) / Gabriel Runcan (7), Răzvan Silași (89)

VOINȚA LIVEZILE - ATLETICO MONOR 1-5 (1-2)
    Vasile Suliciu (40) / Ioan Creța (4, 8, 40, 90+1), Simionca (75)

5.Heniu Leșu 7 4 1 2 20-12 13
    6.Minerul Rodna 5 3 2 0 18-6 11
    7.Spicul Salva 7 2 3 2 10-13 8
    8.Eciro Forest Telciu 6 2 1 3 17-22 7
    9.Luceafărul Șieu 6 2 1 3 11-34 7
    10.Gloria Bistrița 6 1 3 2 11-11 6
    11.Dinamo Uriu 5 1 1 3 11-18 4
    12.Voința Livezile 6 1 1 4 11-22 4
    13.Hebe Sângeorz-Băi 6 1 0 5 14-29 3
    14.Viitorul Lechința 7 0 2 5 13-43 2