Liga a IV-a, etapa a 12-a (REZULTATE, MARCATORI, CLASAMENT, PROGRAM):

Dumitra și-a respectat statutul de lider la Rodna, 3-1, și se pregătește de marea confruntare cu Cetate

-A A +A

ACS Dumitra a fost o nucă prea tare pentru Minerul Rodna, astfel că prima clasată s-a impus în deplasare cu 3-1. Rodnenii au deschis repede scorul, prin Alex Boldiș în minutul 4, însă Dumitra și-a revenit repede și până la pauză a răsturnat scorul după reușitele lui Alex Cilean (18) și Florin Fizeșan (23 - din penalty). Același Fizeșan a stabilit rezultatul, în minutul 64, gol la care gazdele au cerut ofsaid, Avram Pantilimon fiind chiar eliminat pentru injurii aduse tușierului. Peste alte două minute, un alt ortac - Mărincuș - a văzut ”roșu” pentru cumul, iar până la final dumitrenii au gestionat perfect avantajul de pe tabelă și din teren. Acum liderul așteaptă marele derby de duminica viitoare, cu Voința Cetate, formația de pe locul secund trecând azi de Salva, cu 2-0. Năsăudul n-a rezistat la Monor, în timp ce scorul rundei l-a făcut Leșu, 9-1, cu Șieu. Ploaie de goluri a fost și la Lechința, acolo unde gazdele au câștigat cu 7-0 disputa cu Maieru. Hebe a visat preț o repriză pe ”Jean Pădureanu”, însă Gloria s-a impus finalmente cu 4-1. Cel mai strâns meci a fost la Livezile, acolo unde gazdele au marcat în prelungiri golul victoriei obținute cu 3-2 în fața Uriului, echipa oaspete ratând un penalty.

VIITORUL LECHINȚA - SILVICULTORUL MAIERU 7-0 (3-0)

HENIU LEȘU - LUCEAFĂRUL ȘIEU 9-1 (6-0)
Alin Pădurariu (8, 29, 40, 81), Traian Savu (18), Cosmin Jderiu (35), Cătălin Blaji (38, 76), Ionuț Țilea (79) / Ovidiu Dărăban (61)

GLORIA BISTRIȚA - HEBE SÂNGEORG-BĂI 4-1 (0-1)
Florin Oltean (62, 85), Raul Răscol (87, 89) / Ivanciuc (8)

ATLETICO MONOR - PROGRESUL NĂSĂUD 2-0 (1-0)
Alex Simionca (36), Andrei Cămărășan (57)

VOINȚA LIVEZILE - DINAMO URIU 3-2 (1-0)
Răzvan Ani (12, 70), Vasile Suliciu (90+2) / Cosmin Platon (63), Adrian Tarța (72 - penalty)

MINERUL RODNA - ACS DUMITRA 1-3 (1-2)
Alex Boldiș (4) / Alex Cilean (18), Florin Fizeșan (23, 64)

5.Atletico Monor 11 7 1 3 34-23 22
6.Minerul Rodna 10 6 2 2 44-15 20
7.Spicul Salva 12 5 3 4 24-25 17
8.Viitorul Lechinţa 12 4 2 6 28-50 14
9.Eciro Forest Telciu 9 4 1 4 23-25 13
10.Gloria Bistriţa 11 3 4 4 19-23 13
11.Dinamo Uriu 10 2 3 5 20-28 9
12.Voinţa Livezile 11 2 1 8 17-48 7
13.Luceafărul Șieu 10 2 1 7 15-51 7
14.Hebe Sângeorz-Băi 10 1 0 9 16-44 3