Liga a IV-a, etapa a 13-a (REZULTATE, MARCATORI, CLASAMENT, PROGRAM):

Dumitra a spulberat Voinţa Cetate cu 4-0 și a devenit campioană de toamnă

-A A +A

Dumitra spulberă Cetatea cu 4-0 și devine campioană de toamnă
    Doar o repriza i-a ținut piept Voința Cetate liderului, ACS Dumitra, în marele derby al turului. Echilibrat, primul mitan nu anunța dezastrul ce a venit după pauză pentru oaspeți. Florin Fizeșan a rezolvat problema repede, în minutele 55 și 57, cu două șuturi plasate din marginea careului, scorul căpătând proporții după reușitele lui Brumă (75 - șut în portar, mingea a revenit la jucător și acesta a înscris) și Cilean (79). S-a terminat 4-0, Dumitra arătând că nu va lăsa să-i fie luat titlul de campioană a județului. Iată cele două distribuții:

DUMITRA: Trif - Mândrean, Chibulcutean, Cristi Pop, Burduhos - Fizeșan, Sergiu Costin, Rebrișorean, Cilean - Brumă, Cătălin Bucur
    A mai jucat: Adi Cioancă

CETATE: Gălățan - Rusteriu, Nap, Patca, Cornel Pop - Ștețcu, Conon, Dordea, Bârlean - Măjeri, Petrean
    Au mai jucat: Ganea și Recean

Partida a fost arbitrată de Mihai Marica, ajutat de asistenții Mihai Ungur și Mircea Roșca, supervizor din partea AJF fiind Claudiu Ștefănuț.

Altfel, supriza etapei a venit din partea lui Hebe și Uriu, formații mai slab cotate, care au pus piedică Monorului și Rodnei. La Telciu, a fost un meci tensionat, în care gazdele și oaspeții din Lechința au ratat câte un penalty iar spectatori reclacitranți au agresat verbal arbitrii de tușă.

ACS DUMITRA - VOINȚA CETATE 4-0 (0-0)
    Fizeșan (55, 57), Brumă (75), Cilean (79)

ECIRO FOREST TELCIU - VIITORUL LECHINȚA 3-1 (2-1)
    Bălătici (12, 78), Cătălin Spân (42) / Kantor (8)

SILVICULTORUL MAIERU - HENIU LEȘU 1-9 (0-6)
    Augustin Bârta (90) / Jderiu (5), Akari (9, 41), Pădurariu (33, 55, 63, 85), Blaji (43, 45+1)

LUCEAFĂRUL ȘIEU - GLORIA BISTRIȚA 2-11 (0-7)
    Hăbălău (66), Medea (86) / Boeriu (9, 39, 60, 75), Feher (14, 24), Prădan (23), Oltean (35, 37), Daniel Pop (62), Nuț (69), Constantin (75)

HEBE SÂNGEORZ-BĂI - ATLETICO MONOR 1-1
    Cătălin Flore (76) / Ioan Creța (60)

PROGRESUL NĂSĂUD - VOINȚA LIVEZILE 5-0 (3-0)
    Ghiță Burduhos (26, 64), Alex Hipi (26 - autogol), Dănilă (42), Paul Colța (76)

DINAMO URIU - MINERUL RODNA 3-3 (1-2)
    Adi Tarniță (43, 47), Titu Popârțac (87 - autogol) / George Moldovan (8), Dorel Ivan (34, 57)

5.Atletico Monor 12 7 2 3 35-24 23
    6.Minerul Rodna 11 6 3 2 47-18 21
    7.Spicul Salva 12 5 3 4 24-25 17
    8.Gloria Bistriţa 12 4 4 4 30-25 16
    9.Eciro Forest Telciu 10 5 1 4 26-26 16
    10.Viitorul Lechinţa 13 4 2 7 29-53 14
    11.Dinamo Uriu 11 2 4 5 23-31 10
    12.Voinţa Livezile 12 2 1 9 17-53 7
    13.Luceafărul Șieu 11 2 1 8 17-62 7
    14.Hebe Sângeorz-Băi 11 1 1 9 17-45 4