Primul meci, prima înfrângere: CSM Bistrița - CS Măgura Cisnădie 26-29

-A A +A

CSM Bistrița a pierdut primul meci din acest an, pe teren propriu, în fața formației CS Măgura Cisnădie. Tabela de marcaj s-a închis la scorul de 29 – 26 pentru oaspete, care la pauză conduceau cu șase goluri. La un moment dat, bistrițencele s-au apropiat la un gol de adversare, însă au rămas până la final doar cu speranța.
Am avut meciul în mână, puteam să revenim. Ne-am apropiat la un gol. Din păcate, nu am reușit să fructificăm momentele cheie din a doua repriză”, a declarat antrenorul principal, Horațiu Pașca.
Cea mai bună marcatoare a CSM Bistrița a fost Oana Chirilă (6 reușite), urmată de Alexandra Orșivschi (4), Daniela Rațiu (4), Magdalena Paraschiv (4), Irina Ivan (3), Almudena Rodriguez (2), Laura Pristăvița (2) și Szilvia Szabo (1). Ana Maria Măzăreanu a oprit 5 din cele 26 de mingi aruncate de jucătoarele de la CS Măgura Cisnădie, în timp ce Cristina Sîntămărean a prins 4 din 12 mingi trimise spre poarta bistrițencelor.