(ACTUALIZARE) Calificare fără emoţii pentru CSM Bistriţa, 33-27 cu U Cluj, în sferturile Cupei României la handbal feminin

- adversarul pentru calificarea în Final Four se va alege dintre Gloria Buzău şi Danubius Galaţi

-A A +A

Ziua de sâmbătă a adus o calificare la pas pentru echipa fanion a judeţului nostru, CSM Bistriţa, în sferturile de finală ale Cupei României Fan Curier la handbal. Formaţia antrenată de Horaţiu Paşca s-a impus cu 33-27 în faţa celor de la U Cluj, după ce la pauză scorul a fost de 21-12. Au adus victoria Daniela Rațiu (7 goluri), Oana Chirilă (6), Magdalena Paraschiv (4), Almudena Rodriguez (3), Andreea Tetean (3), Irina Ivan (2), Laura Pristavița (2), Andreea Bărbos (2), Alexandra Orșivschi (2), Bianca Zegrean (2). În poartă, Ana Maria Măzăreanu a salvat 19 din cele 43 de mingi aruncate de clujence pe poarta sa, iar Viorica Țăgean, un gol din patru.

În sferturile de finală, programate pentru 14 martie, CSM Bistriţa va juca contra câştigătoarei dintre Gloria Buzău şi Danubius Galaţi. În celelalte trei partide se vor întâlni: Dunărea Brăila cu CSM Roman, CSM Bucureşti cu Rapid Bucureşti sau HC Râmnicu Vâlcea, CS Minaur Baia Mare sau Corona Braşov şi HC Zalău cu CSM Slatina.

ACTUALIZARE, ora 21.00: Adversare din sferturi a fetelor noastre este Danubius Galați, învingătoare, în această seară, cu 24-17 pe terenul celor de la Gloria Buzău.

Aprecierea dvs: - Media: 5 steluţe (3 voturi)