|

Neînvinse de șase meciuri! U Cluj - CSM Bistriţa 23 - 27

-A A +A

Meci cu emoţii, joi, pentru CSM Bistrița, care a început să joace cu o oarecare reţinere în faţa unei U Cluj tot mai aproape de spectrul retrogradării, deci foarte motivată, reuşind să conducă pe tabelă până în minutul 20. Până la pauză însă, mobilizarea jucătoarelor CSM a determinat o răsturnare a situaţiei, evidenţiată de scorul de 11–12 în favoarea bistriţencelor.
    În repriza secundă, meciul a fost dominat, tactic şi psihologic, de CSM, cu o coordonare inspirată a atacului de către Laura Pristăviţa, cu reuşite spectaculoase la poarta adversă şi o apărare eficientă. Almudena Rodriguez a demonstrat că este „jucătoarea etapei a 17-a”, cu șapte reuşite, egalată de Andreea Tetean, într-o formă de zile mari. Au mai scuturat plasa adversă Daniela Rațiu (4), Laura Pristăvița (4), Magdalena Paraschiv (2), Oana Chirilă (1), Alexandra Orșivschi (1) şi Bianca Zegrean (1).
    Momentul psihologic al meciului s-a consumat în minutul 53, la scorul de 22-23, când Magda Paraschiv şi Bianca Zăgrean au fost eliminate, CSM jucând două minute în patru jucătoare. Determinarea fetelor noastre a fost, însă, de excepţie, acestea reuşind să apere poarta – închisă complet de Ana Măzăreanu, care a salvat 14 din 33 de aruncări la poarta noastră – şi să marcheze de patru ori.
    Trebuie evidenţiată susţinerea de care se bucură CSM din partea fanilor, în tribune aflându-se mai mulţi bistriţeni decât clujeni.