Liga a IV-a (REZULTATE, MARCATORI, CLASAMENT, PROGRAM):

Maieru a câștigat derby-ul de la Rodna, iar Salva a făcut figurație cu Leșu

-A A +A

Maieru câștigă derby-ul de la Rodna iar Salva a făcut figurație cu Leșu
Etapa de duminică după-amiază, prima completă din acest început de retur, a fost una în care a plouat cu goluri. În partida dintre Minerul Rodna și Silvicultorul Maieru, capul de afiș al rundei, s-au impus oaspeții, cu 2-1, ”mercenarii” veniți de la Cetate făcându-și pe deplin datoria pentru un succes istoric pentru Maieru. Altfel, toate rezultatele au fost conform așteptărilor, singura surpriză posibilă fiind suprimată de Gloria Bistrița cu un gol marcat în minutul 90, pentru o victorie cu 3-2 în fața Lechinței, oaspeții conducând la un moment dat cu 2-0. Să mai amintim de figurația făcută de Salva în deplasarea de la Feldru, contra Leșului, acolo unde, după 5-0 la pauză pentru leșeni, sălăuanii au fost ca ”negrii mititei” din poveste: trei au refuzat să mai iasă de la cabine după potopul dezlănțuit de natură duminică după-amiază pe Valea Someșului, altul s-a retras și el de pe teren în minutul 50, după care cel de-al cincilea s-a accidentat în minutul 60. În acel moment, centralul Liviu Pop s-a văzut nevoit să fluiere finalul ”șoului”, întrucât, căzuți ca spicele, oaspeții au rămas doar în șase jucători de câmp.

DINAMO URIU - PROGRESUL NĂSĂUD 0-3

ACS DUMITRA - HEBE SÂNGEORZ-BĂI 11-0
Stoianof (1, 15, 29), Dobrea (17, 71), Suciu (58), Țigorean (60, 82), Cătălin Bucur (70, 74, 86)

VOINȚA CETATE - LUCEAFĂRUL ȘIEU 3-0

MINERUL RODNA - SILVICULTORUL MAIERU 1-2 (1-1)
Alex Boldiș (21) / Darius Bârlean (7), Moloca (76)

VOINȚA LIVEZILE - ECIRO FOREST TELCIU 0-3

ECIRO FOREST TELCIU - ATLETICO MONOR 1-2 (0-1) (reprogramat din etapa a XVI-a)

GLORIA LECHINȚA - VIITORUL LECHINȚA 3-2 (1-2)
Constantin Mihai (33), Runcan (64), Ionuț Pintea (90) / Boar (6 - din penalty), Florin Crețu (20)

HENIU LEȘU - SPICUL SALVA 7-0 (5-0)
Pădurariu (1, 10), Traian Savu (8, 23), Cătălin Blaji (20), Sărățean (52), Marius Pop (53)

VOINȚA CETATE - PROGRESUL NĂSĂUD 2-10 (meci contând pentru etapa XXX)
Timiș, Cătinean / Halasz, Petrean (5 goluri), Tomoioagă (2 goluri), Vasilichi, Dănoaie

1.ACS Dumitra 15 14 0 1 92-16 42
2.Progresul Năsăud 16 11 3 2 64-23 36
3.Heniu Leșu 16 11 2 3 67-23 35
4.Voinţa Cetate 16 11 1 4 77-35 34
5.Atletico Monor 15 10 2 3 50-29 32
6.Minerul Rodna 16 8 4 4 56-26 28
7.Spicul Salva 16 7 3 6 35-43 24
8.Gloria Bistriţa 15 6 4 5 43-35 22
9.Eciro Forest Telciu 15 7 1 7 31-32 22
10.Viitorul Lechinţa 16 4 2 10 33-68 14
11.Dinamo Uriu 16 3 4 9 32-45 13
12.Voinţa Livezile 15 2 3 10 20-59 9
13.Silvicultorul Maieru 16 3 0 13 22-84 9
14.Luceafărul Șieu 16 2 2 12 19-79 8
15.Hebe Sângeorz-Băi 15 1 3 11 19-61 6