Liga a IV-a, etapa a 23-a (REZULTATE, MARCATORI, CLASAMENT, PROGRAM):

Dumitra spulberă Leșu în drumul spre titlu, în timp ce Monorul se impune la Rodna și visează la locul secund

-A A +A

Etapa de duminică după-amiază a confirmat o dată-n plus valoarea fostei și viitoarei campioane din fotbalul județean, ACS Dumitra, cea care s-a impus cu un categoric 4-0 în fața Heniului Leșu, una dintre formațiile respectabile din Liga a IV-a. Se poate spune că a fost vorba și de o răzbunare, după ce în tur Leșu a administrat singura înfrângere Dumitrei, cu 2-1. Într-o altă partidă de interes, Atletico Monor a câștigat la Minerul Rodna și a trecut pe poziția a treia în clasament, amenințând poziția secundă pe care se află Progresul Năsăudul, meciul care, practic, va decide vicecampioana, fiind programat pe 27 mai, la Năsăud. În rest, Spicul Salva a câștigat la Lechința, iar Academia Gloria Bistrița pe terenul celor de la Voința Cetate.

HEBE SÂNGEORZ-BĂI - ECIRO FOREST TELCIU 2-0 (1-0)
Daniel Titieni (37, 90+2)

ACS DUMITRA - HENIU LEȘU 4-0 (1-0)
Cătălin Bucur (20), Roberto Hasnăș (67), Rebrișorean (70), Budăcan (85)

MINERUL RODNA - ATLETICO MONOR 2-3 (1-1)

VOINȚA CETATE - GLORIA BISTRIȚA 2-5 (2-4)
Timiș (6), Costinea (45) / Olteanu (26, 38, 40, 43), Cristian Ani (78)

VIITORUL LECHINȚA - SPICUL SALVA 1-2 (0-1)
Istvan Eke (73) / Ioan Mititean (10, 48)

4.Heniu Leșu 22 14 2 6 95-37 44
5.Minerul Rodna 21 11 4 6 68-37 37
6.Voinţa Cetate 21 11 1 9 85-74 34
7.Spicul Salva 23 10 3 10 46-57 33
8.Gloria Bistriţa 20 8 4 7 58-47 31
9.Eciro Forest Telciu 21 10 1 10 40-44 31
10.Viitorul Lechinţa 23 8 2 13 54-85 26
11.Silvicultorul Maieru 21 7 0 14 46-95 21
12.Hebe Sângeorz-Băi 21 5 3 13 32-72 18
13.Dinamo Uriu 20 3 4 13 30-58 13