Liga a V-a, la finalul sezonului regulat: Feldru a surclasat Rebrișoara și este foarte aproape de play-off

-A A +A

Gabi Rus
    Ultima etapă din sezonul regulat al seriei 1 din Liga a V-a a adus, duminică, un succes categoric și capital al Someșului Feldru, în tentativa de promovare în eșalonul superior. Simi Scridon și compania au reușit să câștige cu 4-0 derby-ul cu Rebrișoara, un meci de tradiție pe Valea Someșului. Cu sacii deja-n căruță, oaspeții au venit la Feldru din poziția de lideri ai clasamentului, însă motivați de șansa de a prinde play-off-ul cei de la Feldru au deschis scorul prin Tene Sângeorzan, în minutul 15. La pauză s-a intrat cu 2-0, după reușita lui Vasi Sidor. În mitanul secund, la timonă au fost tot gazdele, același Tene Sângeorzan ducând scorul la 3-0, partida fiind închisă de sărbătoritul zilei, Gabi Rus. Astfel, cu o victorie mai mult ca sigură în restanța de joi, 17 mai, contra celor din Ilva Mică, Someșul Feldru va merge în play-off pe cai mari: de pe primul loc, în grupa de promovare ce va mai fi alcătuită din Nosa Glora Bistrița, Voința Mărișelu, Someșul Rebrișoara, Real Teaca și Unirea Giurgești.
    Dar despre play-off vom mai vorbi după restanța de joi. Până atunci, iată ce a fost duminică în ultima etapă a sezonului regulat din Liga a V-a:

Unirea Ciceu-Giurgești - Progresul Tăure 2-0
    Unirea Bozieș - Vulturul Arcalia 1-4
    Someșul Feldru - Someșul Rebrișoara 4-0
    Venus Negrilești - Săgeata Dumbrăvița 1-9