Liga a IV-a, etapa a 27-a: Progresul Năsăud învinge Monorul cu 2-1 și devine vicecampioană

-A A +A

Cel mai atractiv meci al acestui sfârșit de sezon în Liga a IV-a s-a desfășurat duminică, la Năsăud, acolo unde Progresul a primit vizita celor de la Atletico Monor, într-o partidă decisivă pentru stabilirea locului secund în clasament. Meciul și-a respectat valențele de derby,
năsăudenii impunându-se la limită, după ce au ratat cât pentru un întreg campionat. Practic, cel mai bun de pe teren a fost portarul Monorului, Andrei Bruta, care a scos goluri gata făcute din toate pozițiile. E drept că merită evidențiat și goalkeeperul Năsăudului, Gogu Cămărășan, a cărui intervenție din prelungiri a salvat, practic, victoria academicienilor. ”Academicienii” au deschis scorul în minutul 36, Tiron reluând perfect cu capul în vinclu. Începutul reprizei secunde a venit cu eliminarea căpitanului lui Atletico, Marius Hondrari (min. 54), pentru cumul de cartonașe galbene, însă oaspeții nu au acuzat șocul și au egalat prin Creța (62), care a preluat elegant o centrare în mijlocul careului și a șutat fără speranțe pentru Cămărășan. Așa cum spuneam, năsăudenii au ratat incredibil, însă până la urmă tot s-au scos prin reușita lui Andrei Vasilichi (72), care a reluat în plasă la o deviere norocoasă. Iată și cele două distribuții:

PROGRESUL NĂSĂUD: Cămărășan - Cucuet, Tiron, Chindea, Marolicaru, Negrea, Tomioagă, Adi Cioancă, Vasilichi, Dănilă, Halas; Au mai jucat: Dănoaie, Ghiță Burduhos și Teotișan

ATLETICO MONOR: Bruta - Mare, Todoran, Buta, Hondrari, Echim, Mureșian, Mușină, Creța, Drăgan, Poienar

Restul etapei a adus rezultate scontate, Leșu urcând pe locul trei în clasament, în detrimentul Monorului, lupta pentru ocuparea ultimului loc pe podium rămânând deschisă pentru ultimele două etape rămase de disputat.

PROGRESUL NĂSĂUD - ATLETICO MONOR 2-1

ACS DUMITRA - MINERUL RODNA 6-0

SPICUL SALVA - VOINȚA CETATE 7-2

ECIRO FOREST TELCIU - HENIU LEȘU 1-5 (reprogramare din ultima etapă)

4.Atletico Monor 25 18 2 5 87-51 56
5.Minerul Rodna 26 15 4 7 81-48 49
6.Voinţa Cetate 25 12 1 12 91-93 37
7.Spicul Salva 26 11 4 11 57-73 37
8.Eciro Forest Telciu 26 11 2 13 47-59 35
9.Gloria Bistriţa 24 10 4 10 63-61 34
10.Silvicultorul Maieru 25 10 0 15 77-105 30
11.Viitorul Lechinţa 27 9 2 16 62-102 29
12.Hebe Sângeorz-Băi 25 7 3 15 39-78 24
13.Dinamo Uriu 23 3 4 16 30-67 13