ACS Dumitra și Minerul Rodna s-au calificat în finala județeană a Cupei României

-A A +A

Cea mai frumoasă repriză din actulul sezon al fotbalului județean ne-a fost oferită miercuri după-amiază, la Năsăud, în disputa dintre Progresul și ACS Dumitra din semifinalele Cupei României. Campioană pentru al doilea an consecutiv, Dumitra a început tare și, în min. 10, scorul era 2-0 pentru oaspeți, prin reușitele lui Vlăduț Patca (7) și Stoianof (10 - din penalty), iar suporterii locali se temeau de un dezastru pentru ”academicieni”. N-a fost așa, întrucât la jumătatea reprizei, năsăudenii au egalat în doar două minute, cu golurile lui Paul Halas (23) și Ghiță Burduhos (25). Mai mult, în minutul 38, Năsăudul a preluat conducerea după lovitura de cap imparabilă a fundașului Florin Marolicaru. Dumitra s-a trezit repede din pumni și a reușit să întoarcă egaleze repede cu ajutorul lui Doru Miholca (41). Progresul putea să preia din nou conducerea, însă Ghiță Burduhos a tras din 7 metri în portarul Trif iar în prelungirile primului mitan Stoianof (45 - șut puternic din careu) a făcut ca Dumitra să intre în avantaj la cabine. Efortul depus în primele 45 de minute și-a pus amprenta pe evoluția ambelor echipa la reluare, astfel că am asistat la un joc mai potolit, cu gazdele mai insistente în căutarea egalării. Ea putea veni în minutul 84, când portarul Trif a scos incredibil mingea trimisă plasat de ”Mandea” Dănilă ori în prelungirile partidei, atunci când Ionel Tomoioagă a trecut milimetric pe lângă mingea centrată în fața porții goale. Iată distribuțiile:

PROGRESUL NĂSĂUD: Cămărășan - Chindea, Tiron, Marolicaru, Teutișan - Adi Cioancă, Tomoioagă, Negrea, Halas - Ghiță Burduhos, Dănilă; Antrenor: Viorel Georgiță
Au mai jucat: Vasilichi, Dănoae.

ACS DUMITRA: Trif - Patca, Hlinca, Hasnaș, Budăcan - Fizeșan, Nalați, Suciu, Cilean - Stoianof, Miholca; Antrenor: Dan Matei
Au mai jucat: Țigorean, Rebrișorean, Cătălin Bucur.

Arbitrii: Marius Poienar - Mihai Ungur și Răzvan Roiban; Obs. AJF: Grigore Negrea

În cealaltă semifinală, pe teren propriu, Minerul Rodna s-a distrat, practic, în fața mai bine cotatei Heniu Leșu, scor 6-2. Eroul meciului a fost Alex Boldiș, autorul a nu mai puțin de 5 goluri. Este cu atât mai merituoasă victoria ”ortacilor” cu cât Leșu a jucat în cea mai bună formulă, iar Minerul a improvizat cu doi juniori. Gazdele au marcat prin Alex Boldiș (19, 41, 55, 62, 84) și Viliczky (22), în timp ce pentru Heniu Leșu au punctat Călin Blaji (26) și Alin Pădurariu (36). Partida a fost condusă de Dan Atănăsoaie, ajutat de asistenții Ilie Drăgan și Rareș Pop, supervizor AJF fiind Victor Ciocan.

Aprecierea dvs: - Media: 5 steluţe (2 voturi)