ACS Dumitra realizează eventul în fotbalul județean: după campionat a câștigat și Cupa României într-o finală crâncen disputată în compania Minerului Rodna

-A A +A

ACS Dumitra realizează eventul în fotbalul județean: după campionat a câștigat și Cupa României, după o finală crâncen disputată în compania Minerului Rodna
    Duminică seară, Stadionul Municipal ”Jean Pădureanu” a găzduit finala etapei județene a Cupei României, partidă în care campioana ACS Dumitra a primit o replică dârză din partea Minerului Rodna. Scorul a fost deschis de rodneni, în minutul 10, prin Alex Boldiș, însă răspunsul Dumitrei nu s-a lăsat mult așteptat, Țigorean egalând dintr-un penalty controversat, în minutul 18. Imediat după pauză, Minerul a avut din nou avantaj, prin același Lazăr Boldiș (min. 58), însă s-a făcut rapid 2-2, după reușita lui Hlinca (61). S-a jucat pe contre iar mai norocoși au fost dumitrenii, același Țigorean, în minutul 88, aducând o victorie chinuită.

Acum, pe ACS Dumitra o așteaptă barajul de promovare în Liga a III-a, ce se va desfășura în dublă manșă, pe 16 iunie (la Dumitra) și 23 iunie, cu campioana județului Satu Mare. Aici, cu două etape înainte de finalul campionatului sătmărean, conduce Crasna Moftinu Mic, urmată la un punct de Energia Negrești. Dar despre acest baraj vom mai vorbi în zilele următoare.

Aprecierea dvs: - Media: 5 steluţe (2 voturi)