Joi începe Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia

* programul complet * competiția va fi transmisă integral de TVR

-A A +A

Joi începe Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia 2018
Am intrat în săptămâna în care va debuta un nou Campionat Mondial de fotbal, competiție care se va desfășura în Rusia, în perioada 14 iunie - 15 iulie. Alocând un buget de aproximativ 7 miliarde de dolari, țara gazdă promite un eveniment de neuitat, în care organizarea va fi la nivel înalt, atât ca infrastructură, cât și ca servicii.
Cu regretul că echipa reprezentativă a României nu a reușit să se califice, deși a avut o grupă relativ accesibilă, să spunem că la marele turnir vor participa 32 de echipe, respectiv. 14 echipe europene, 5 din America de Sud, 3 din America Centrala și de Nord, 5 din Africa, 4 din Asia și Australia. Trebuie remarcată absența reprezentativei Italiei, echipa care a pierdut barajul de calificare cu Suedia, dar și a reprezentativei SUA, o prezență constantă în ultimele două decenii.
Meciurile de la Cupa Mondiala 2018 se vor disputa pe 12 stadioane, din 11 orașe. Ekateringburg, Kaliningrad, Kazan, Moscova, Nijni Novgorod, Rostov, Sankt Petersburg, Samara, Saransk, Soci și Volvograd. Acestea acoperă o suprafață de 2.400.000 km pătrați, de 10 ori mai mare decât a Marii Britanii.
La casele de pariuri, favorită la câștigarea titlului este Brazilia, urmată de Germania (deținătoarea trofeului), Franța, Spania și Argentina. Foarte interesantă va fi disputa între argentinianul Messi, portughezul Ronaldo și brazilianul Neymar.
Considerând ca autoritățile ruse au acumulat suficientă experiență după organizarea Olimpiadei de Iarnă de la Soci, în 2016, și a Cupei Confederațiilor, în 2017, astfel încât să asigure un climat sigur și propice pentru o competiție reușită, nu ne rămâne decât să sperăm ca fotbaliștii echipelor calificate vor fi în cea mai bună formă la startul competiției și că ne vor oferi, prin intermediul Televiziunii Naționale, clipe de neuitat în această vară.

Componența grupelor și programul complet

Grupa A: Rusia, Uruguay, Egipt, Arabia Saudită

14 iunie, ora 18.00 – Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 15.00 – Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 21.00 – Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 18.00 – Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 17.00 – Uruguay – Rusia (Samara)
25 iunie, ora 17.00 – Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)


Grupa B: Portugalia, Spania, Iran, Maroc

15 iunie, ora 18.00 – Maroc – Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 21.00 – Portugalia – Spania (Soci)
20 iunie, ora 15.00 – Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 21.00 – Iran – Spania (Kazan)
25 iunie, ora 21.00 – Spania – Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 21.00 – Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C: Franța, Peru, Danemarca, Australia

16 iunie, ora 13.00 – Franţa – Australia (Kazan)
16 iunie, ora 19.00 – Peru – Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 15.00 – Franţa – Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 18.00 – Danemarca – Australia (Samara)
26 iunie, ora 17.00 – Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 17.00 – Australia – Peru (Soci)

Grupa D: Argentina, Croația, Islanda, Nigeria

16 iunie, ora 16.00 – Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 22.00 – Croaţia – Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 21.00 – Argentina – Croaţia (Novgorod)
22 iunie, ora 18.00 – Nigeria – Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 21.00 – Islanda – Croaţia (Rostov)
26 iunie, ora 21.00 – Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E: Brazilia, Elveția, Costa Rica, Serbia

17 iunie, ora 15.00 – Costa Rica – Serbia (Samara)
17 iunie, ora 21.00 – Brazilia – Elveţia (Rostov)
22 iunie, ora 15.00 – Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 21.00 – Serbia – Elveţia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 21.00 – Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 21.00 – Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea Sud

17 iunie, ora 18.00 – Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 15.00 – Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 18.00 – Germania – Suedia (Soci)
23 iunie, ora 21.00 – Coreea de Sud – Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 17.00 – Mexic – Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 17.00 – Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G: Belgia, Anglia, Tunisia, Panama

18 iunie, ora 18.00 – Belgia – Panama (Soci)
18 iunie, ora 21.00 – Tunisia – Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 15.00 – Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 15.00 – Anglia – Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 21.00 – Anglia – Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 21.00 – Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H: Polonia, Columbia, Senegal, Japonia

19 iunie, ora 15.00 – Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 18.00 – Columbia – Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 18.00 – Japonia – Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 21.00 – Polonia – Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 17.00 – Senegal – Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 17.00 – Japonia – Polonia (Samara)

Optimile de finală se vor disputa după următorul program:

30 iunie, ora 17.00 – locul 1 grupa C – locul 2 grupa D (Kazan)
30 iunie, ora 21.00 – locul 1 grupa A – locul 2 grupa B (Soci)
1 iulie, ora 17.00 – locul 1 grupa B – locul 2 grupa A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 21.00 – locul 1 grupa D – locul 2 grupa C (Novgorod)
2 iulie, ora 17.00 – locul 1 grupa E – locul 2 grupa F (Samara)
2 iulie, ora 21.00 – locul 1 grupa G – locul 2 grupa H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 17.00 – locul 1 grupa F – locul 2 grupa E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 21.00 – locul 1 grupa H – locul 2 grupa G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală:

6 iulie, ora 17.00 – câştigătoarea meciului 1 din optimi – câştigătoarea meciului 2 din optimi (Novgorod)
6 iulie, ora 21.00 – câştigătoarea meciului 6 din optimi – câştigătoarea meciului 5 din optimi (Kazan)
7 iulie, ora 17.00 – câştigătoarea meciului 8 din optimi – câştigătoarea meciului 7 din optimi (Samara)
7 iulie, ora 21.00 – câştigătoarea meciului 3 din optimi – câştigătoarea meciului 4 din optimi (Soci)

Semifinale:

10 iulie, ora 21.00 – câştigătoarea meciului 2 din sferturi – câştigătoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 21.00 – câştigătoarea meciului 4 din sferturi – câştigătoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki)

Finala mică:

14 iulie, ora 17.00 – echipa învinsă în semifinala 1 – echipa învinsă în semifinala 2 (Sankt Petersburg)

Finala:

15 iulie, ora 18.00 – câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki)

 

Aprecierea dvs: - Media: 5 steluţe (1 vote)

Comentarii

Comentariu nou

Conţinutul acestui câmp va fi considerat confidenţial şi nu va fi făcut public. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.

Economic

Copyright © 2000-2014 Mesagerul de Bistriţa-Năsăud
Str. Gheorghe Sincai, nr. 37, Telefon: 0263-234.688, 0263-234.689, 0740-030.550, 0758-837.291, E-mail: [email protected]

Close