Bistrițeanul Nicolae Bălan, primul în cursa de semimaraton montan de la Cortina d'Ampezzo

-A A +A

Performanță excelentă pentru atletul bistrițean Nicolae Bălan, acesta câştigând, joi seară, cursa de semimaraton Cortina Skyrace - The North Face Lavaredo Ultra Trail, desfășurată în orașul italian Cortina d'Ampezzo.
    Ajunsă la cea de-a patra ediție, Cortina Skyrace este o cursa ce se desfășoară pe un traseu de 20 de kilometri, cu 1000 de metri diferență faţă de nivel, în munții Dolomiți. Potrivit aimx.ro, Nicolae Bălan a avut nevoie de doar 1 oră, 40 de minute și 58 de secunde pentru a o termina, în timp ce concurentul sosit al doilea, finlandezul Antti Parjane, a venit după 6 minute și 19 secunde. Nicolae Bălan a fost cel mai bun din 268 de participanți.
    A fost o cursă frumoasă de la un capăt la altul. Am condus cursa începând de la prima urcare și am stat pe primul loc până la final. E prima mea competiție pe trail în străinătate și a fost cu noroc. E o mare bucurie și mă simt foarte bine că am avut ocazia să alerg aici. Mulţumesc frumos echipei Datacor Running Team pentru tot sprijinul acordat”, a declarat Nicolae Bălan imediat după cursă, pentru aimx.ro.
    Al doilea român la Cortina Skyrace a fost Horațiu Pop, tot de la Datacor Running Team. Acesta a terminat cursa în 2 ore, 14 minute și 8 secunde.

Aprecierea dvs: - Media: 5 steluţe (3 voturi)