Liga a IV-a, etapa a doua: Năsăudul, cu motoarele turate încă de la primul meci, în timp ce Leșu a reușit o victorie in extremis la Telciu

-A A +A

Liga a IV-a, etapa a doua: Năsăudul, cu motoarele turate încă de la primul meci, în timp ce Leșu a reușit o victorie în extremis la Telciu
Runda cu numărul 2 din Liga a IV-a a fost una a oaspeților, care au reușit patru victorii, în timp ce gazdele s-au impus în două partide, derby-ul dintre Hebe și Minerul terminându-se la egalitate, 1-1. Aflați la primul meci oficial al sezonului, cei de la Progresul Năsăud nu au avut milă terenul celor din Cetate, spulberată în ”șase bucăți”. Monorul a bătut la Livezile și, duminica viitoare, vine la Năsăud pentru a-și apăra poziția de lider în Seria Sud. Un meci echilibrat s-a disputat la Lechința, acolo unde gazdele au obținut cele trei puncte grație execuției de excepție (bară-gol) a lui Tocaciu din finalul partidei. Dincolo, în Seria Nord, sângeorzenii au terminat nedecis disputa unei rivalități istorice, cele două echipe arătând că se vor număra printre protagonistele campionatului. Maieru a câștigat la pas meciul cu Feldru, 7-2, însă scorul rundei l-a realizat Reabrișoara, 9-0, la Salva, Spicul fiind o umbră a echipei din sezonul trecut. Cel mai dramatic meci s-a jucat la Telciu, acolo unde gazdele au scăpat printre degete o victorie mare în fața favoritei Heniu Leșu. În minutul 57, Liviu Bălan a adus gazdele în avantaj și părea că nimic nu se mai poate întâmpla, însă leșenii au egalat în minutul 90 și, mai mult, au reușit să de-a lovitura în prelungirile partidei.

Seria Sud:
VIITORUL LECHINȚA - REAL TEACA 2-1 (1-1)
Florin Mezei (8), Cristi Tocaciu (85) / Tihan (39)

VOINȚA CETATE - PROGRESUL NĂSĂUD 0-6 (0-1)
Ghiță Negrea (45, 87, 89), Marian Dănilă (56), Paul Halas (59, 68)

VOINȚA LIVEZILE - ATLETICO MONOR 1-3 (0-2)
Lupușor (79) / Ioan Creța (34), Poienar (35), Mare (52)

Seria Nord:
SPICUL SALVA - SOMEȘUL RERBRIȘOARA 0-9 (0-3)

Stelian Pop (3 goluri), Covaci (2 goluri), Bichigean (2 goluri), Andrei Linul (2 goluri)

ECIRO FOREST TELCIU - HENIU LEȘU 1-2 (0-0)
Liviu Bălan (57) / Alin Pădurăriu (89), Serețan (90+3)

HEBE SÂNGEORZ-BĂI - MINERUL RODNA 1-1 (1-1)
Ionuț Jarda (40) / Varvari (19)

SILVICULTORUL MAIERU - SOMEȘUL FELDRU 7-2 (1-1)
Moloca (24), Dragoș Ganea (60, 83), Bârlean (66, 75), Ștețco (70), Răzvan Ani (90+1) / Simi Scridon (31, 27)

1.Heniu Leșu 2 2 0 0 15-3 6
2.Silvicultorul Maieru 2 2 0 0 11-5 6
3.Minerul Rodna 2 1 1 0 5-1 4
4.Hebe Sângeorz-Băi 2 1 1 0 3-2 4
5.Someșul Rebrișoara 2 1 0 1 12-4 3
6.Someșul Feldru 2 0 0 2 3-9 0
7.Eciro Forest Telciu 2 0 0 2 1-6 0
8.Spicul Salva 2 0 0 2 2-22 0