Liga a IV-a după etapa a treia: Năsăudul surclasează Monorul într-un meci cu cinci eliminați, în timp ce Rodna obține un succes mare la Leșu

-A A +A

Runda cu numărul trei a adus două rezultate mai puțin scontate prin asprimea scorului, în derby-urile celor două serii. În Sud, Progresul Năsăud a măturat pe joc cu Atletico Monor, scor 5-1, însă desfășurarea jocului a fost umbrită de cele cinci eliminări dictate de centralul Liviu Pop într-un singur minut, spre finalul partidei.

Năsăudenii au deschis scorul în minutul 29, prin Ionuț Horgoș, însă Monorul a restabilit egalitatea după doar două minute, prin reușita lui Ionuț Creța. Deși au atacat mai mult, gazdele și-au văzut materializate eforturile de-abia în ultimul sfert de oră: în minutul 74, Adrian Cucuet a făcut 2-1, scor majorat de Paul Halas în minutul 77. Și vine minutul 83, când nervii cedează, cinci jucători fiind eliminați de centralul Liviu Pop pentru îmbrânceli și înjurături, respectiv: portarul Dinu Sfintean (cumul de cartonașe gabene) și Ilie Tiron (”roșu” direct pentru agresiune verbală) de la Năsăud și portarul Ovidiu Bruta, Simion Bruta (ambii pentru primirea celui de-al doilea cartonaș galben) și Grigore Todoran (cel care din postura de jucător înlocuit a înjurat și îmbrâncit un adversar din teren). Incidentul nu a făcut decât să-i întărâte pe năsăudeni care au mai punctat de două ori prin același Halas (87 și 90+3).

Dincolo, în Nord, leșenii au dat dovadă că nu mai sunt echipa de speriat din sezonul trecut. După ce etapa trecută au obținut o victorie mai mult decât norocoasă, la Telciu, în prelungirile meciului, acum ”ulciorul” s-a spart în sub Heniu, pe propriul teren, în fața unei echipe, Minerul Rodna, dezlănțuite. Revenirea lui Ionel Coșneac în fotbalul județean s-a făcut simțită încă de la primul meci în tricoul alb-negru, dubla lui fiind imitată de celălalt bombardier vestit: Alex Boldiș. Pentru Leșu au punctat Grecu și Savu.

1.Silvicultorul Maieru 3 3 0 0 13-6 9
    2.Minerul Rodna 3 2 1 0 9-3 7
    3.Heniu Leșu 3 2 0 1 17-5 6
    4.Someșul Rebrișoara 3 2 0 1 14-5 6
    5.Hebe Sângeorz-Băi 3 1 1 1 4-4 4
    6.Someșul Feldru 3 1 0 2 9-9 3
    7.Eciro Forest Telciu 3 0 0 3 2-8 0
    8.Spicul Salva 3 0 0 3 2-28 0