Liga a IV-a, etapa a șasea (REZULTATE, MARCATORI, CLASAMENT, PROGRAM): Rodna şi Năsăudul, cu victorii la scor, noii lideri în cele două serii

-A A +A

Anunţat drept marele derby al Seriei Sud, meciul dintre Minerul Rodna şi Silvicultorul Maieru s-a dovedit a fi un galop de sănătate pentru gazde, "ortacii" impunându-se cu un categoric 6-1, după ce la pauză au avut 5-0, în faţa a peste 400 de spectatori. Fraţii Boldiş, Munteanu şi Viliczki, ajutaţi de ceilalţi coechipieri, au rezolvat o problemă mai ales de orgoliu între două comune învecinate, urcând Minerul pe primul loc din Nord. Schimbare de lider a fost şi în Seria Sud, acolo unde dialogul la distanţă dintre favoritele Progresul Năsăud şi ACS Dumitra a fost tranşat cu mai multe goluri din partea "academicienilor", Halas şi Compania trecând pe locul întâi.

În rest, runda din această după-amiază a adus rezultate scontate, cu o singură remarcă: după ce până acum a fost ciuca bătăilor, Spicul Salva a scăpat printre degete o victorie în derby-ul Sălăuţei, de la Telciu. În ultimul minut de joc, sălăuanii conduceau cu 2-1, însă cele patru minute care s-au mai jucat au fost de coşmar pentru oaspeţi, telcenii revenind nesperat pe fondul unor greşeli copilăreşti în apărarea adversă. Săptămâna viitoare se joacă ultima etapă a turului sezonului regulat.

Seria Nord:

HENIU LEȘU - SOMEȘUL FELDRU 4-1 (3-1)
    Cătălin Blaji (13), Ezechil Ileni (15 - autogol), Lucian Grecu (17, 60) / Ștefan Sidor (24)

MINERUL RODNA - SILVICULTORUL MAIERU 6-1 (5-0)
    Aurel Viliczki (5), Valeriu Munteanu (27, 34), Alex Boldiş (41), Lazăr Boldiş (42, 46) / Claudiu Şteţco (70)

ECIRO FOREST TELCIU - SPICUL SALVA 3-2 (1-2)
    Bălătici (13 - penalty), George Mititean (89), Hujda (90+2)

SOMEȘUL REBRIȘOARA - HEBE SÂNGEORZ-BĂI a fost amânat

1.Minerul Rodna 6 5 1 0 24-9 16
    2.Silvicultorul Maieru 6 5 0 1 22-15 15
    3.Heniu Leșu 6 4 1 1 29-8 13
    4.Hebe Sângeorz-Băi 5 2 2 1 12-6 8
    5.Someșul Rebrișoara 5 2 0 3 17-16 6
    6.Eciro Forest Telciu 6 2 0 4 9-12 6
    7.Someșul Feldru 6 1 0 4 12-19 3
    8.Spicul Salva 6 0 0 6 5-41 0