Liga a III-a, seria a V-a, etapa a 10-a: Gloria Bistrița urcă pe 12 după un meci în care a fost făcută ”varză” de băimărenul Kemeneș.

-A A +A

Gloria Bistrița a remizat la Târgu Mureș, scor 1-1, după o partidă pe care a dominat-o atât din punct de vedere tactic dar și fizic, golul gazdelor, MSE Târgu Mureş, fiind marcat dintr-un penalty acordat cu foarte multă ușurință de centralul întâlnirii, băimăreanul Norbert Kemeneș, în minutul 93!. Mai mult, acesta a mai și anulat un gol perfect valabil înscris de Suciu în minutul 65.

”E greu să joci așa. Nu cred că este echipă în această serie care să mai fi primit 5 lovituri de la 11 metri în aceste 10 etape, aproape toate inventate și decisive. E greu să te lupți și cu arbitri, având o echipă atât de tânără și fără experiență. Jocul m-a mulțumit, mai ales în partea secundă, când am avut acțiuni bune, posesie superioară. Însă, ne a fost anulat un gol clar, recunoscut chiar și de conducătorii mureșeni, și am primit un 11 metri total aiurea”, spune antrenorul principal Dan Matei pentru sportulbistritean.

Gloria: Racoți, Patca, Bucur, Hasnaș, Meșter, Moldoban, Băldean, Nalați, Dobrea, Sebi Rus, Stoinof. Au mai intrat: Cilean, Suciu

2 AFK Csikszereda Ciuc 10 7 1 2 27-7 22
3 Minaur Baia Mare 10 6 4 0 17-5 22
4 CFR Cluj 2 10 5 4 1 25-14 19
5 Sănătatea Cluj 10 6 1 3 21-13 19
6 Cetate Râşnov 10 6 1 3 10-7 19
7 Avântul Reghin 10 4 4 2 11-8 16
8 Unirea Tăşnad 10 3 5 2 19-17 14
9 Sticla Arieşul Turda 10 3 3 4 14-16 12
10 Unirea Dej 10 2 5 3 12-15 11
11 AFC Hărman 10 3 1 6 13-17 10