Liga Florilor: Gloria 2018-Minaur Baia Mare 22-19. A treia victorie consecutivă cu acelaşi scor de la Craiova

-A A +A

Meci frumos astăzi în Sala Polivalentă, Gloria 2018 Bistriţa regăsindu-se tehnic şi tactic în cele 60 de minute jucate contra unei alte echipe de top, Minaur Baia Mare. În prima repriză s-a mers umăr la umăr, diferenţa de valoare fiind una minoră şi aproape deloc vizibilă pe teren şi pe tabela de scor. Golurile s-au marcat greu şi cu foarte mari eforturi. Cert, dacă prima repriză s-a încheiat 9 la 11, secunda a venit cu mai multă determinare pentru fetele lui Paşca, echilibrul rupându-se în minutul 14, atunci când Gloria 2018 se va instala definitiv la cârma jocului. Se va încheia 22 la 19, fiind vorba de a treia victorie consecutivă din acest tur competiţional după 22-19 cu SCM Craiova și 29-27 cu Gloria Buzău.

Marcatoare: Andreea Tetean (5), Oana Țiplea (5), Szilvia Szabo (4), Magdalena Paraschiv (3), Almudena Rodriguez (2), Nicoleta Dincă (2), Valentina Ardean Elisei (1). În poartă, Ana Maria Măzăreanu a salvat 12 aruncări trimise de băimărence pe poarta Gloriei ( 38 %).