Liga a IV-a după etapa a 12-a (REZULTATE, MARCATORI, CLASAMENTE, PROGRAM): Năsăud - Dumitra 0-0, spectacol chiar și fără goluri

-A A +A

Înainte de intrarea la iernat, eșalonul de elită din fotbalul județean a programt un derby de tradiție: Progresul Năsăud - ACS Dumitra. Chiar dacă s-a terminat 0-0, meciul și-a meritat apelativul, spectacolul oferit fiind unul agreabil de ambele părți. Per total, remiza este echitabilă, în condițiile în care atât gazdele cât și dumitrenii au ratat șanse bune de a marca. În chiar minutul 2, năsăudeanul Vasilichi a lovit transversala oaspeților, replica venind peste un sfert de oră când a fost rândul Dumitrei să trimită în bară. Tot în prima repriză, portarii Cămărășan și Trif s-au dovedit providențiali, scoțând incredibil mingi pe care scria gol. Și mitanul secund a fost unul agreabil, chiar dacă au lipsit golurile. Altfel, s-a confirmat proverbul care spune că cel care câștigă este al treilea, când doi se bat. Este cazul Monorului, care a profitat de remiza de la Năsăud și, cu succesul scontat obținut în fața celor din Teaca, va ierna în fotoliul de lider al Seriei Sud, e drept având un joc mai mult decât favoritele din Năsăud și Dumitra. În Seria Nord, Maieru termină lamentabil sezonul de toamnă, cu o înfrângere pe terenul celor din Telciu. Minerul Rodna și-a continuat marșul trimfal iar Heniu Leșu, după un meci spectaculos terminat 6-4 cu Rebrișoara, a urcat pe poziția secundă.

Seria Sud:
ATELTICO MONOR - REAL TEACA 2-0 (0-0)
Apostolache (46), Nicușor Poienar (56)

PROGRESUL NĂSĂUD - ACS DUMITRA 0-0

VOINȚA CETATE - VIITORUL LECHINȚA 2-2 (0-0)

Seria Nord:
MINERUL RODNA - SOMEȘUL FELDRU 2-0 (1-0)
Lazăr Boldiș (19, 67)

HENIU LEȘU - SOMEȘUL REBRIȘOARA 6-4 (2-2)

HEBE SÂNGEORZ-BĂI - SPICUL SALVA 4-0 (1-0)
Ionuț Jarda (38, 67, 69), Adi Rus (87)

ECIRO FOREST TELCIU - SILVICULTORUL MAIERU 2-0 (0-0)
Gabriel Mureșan (77), George Mititel (80)

1.Minerul Rodna 11 9 2 0 40-14 29
2.Heniu Leșu 11 8 1 2 53-22 25
3.Silvicultorul Maieru 11 8 0 3 36-28 24
4.Hebe Sângeorz-Băi 11 5 2 3 28-16 20
5.Eciro Forest Telciu 11 3 2 6 15-22 11
6.Someșul Feldru 11 3 2 6 21-26 10
7.Someșul Rebrișoara 10 2 0 8 22-33 6
8.Spicul Salva 12 1 0 11 16-67 3