Fetele de CSM Volei Alba Blaj s-au calificat în finala Cupei Challenge

CSM Volei Alba Blaj s-a calificat în finala Cupei Challenge la volei feminin, după ce a învins echipa maghiară MCM-Diamant Kaposvar, cu scorul de 3-1 (23-25, 25-18, 27-25, 25-21), miercuri, în deplasare, în manșa secundă a semifinalelor.Campioana României a obținut victoria într-o oră și 42 de minute, după ce se impusese și în tur, cu 3-0 (25-13, 25-18, 25-16).CSM Volei Alba Blaj va disputa a treia sa finală europeană în ultimii patru ani, după finala Ligii Campionilor (2018) și finala Cupei CEV (2019), ambele pierdute.În meciul de miercuri, de la Kaposvar, gazdele au dominat primul set, pe care au reușit să îl câștige la diferență minimă, 25-23. Echipa ardeleană a restabilit egalitatea, după ce a controlat a doua parte a setului secund, câștigat clar, cu 25-18. În actul al treilea, d..