Profesorul clujean Adrian Papahagi a lansat un mesaj extrem de dur la adresa președintelui Nicușor Dan, acuzându-l că se îndepărtează de mandatul proeuropean primit din partea electoratului.Papahagi compară atitudinea lui Nicușor Dan de Ziua Europei cu cea a noului lider de la Budapesta, Péter Magyar, despre care spune că și-a asumat clar direcția pro-UE.
„În mai 2025, mișcarea proeuropeană a învins mișcarea antieuropeană, putinisto-trumpistă, în România. Beneficiarul acestei victorii a fost Nicușor Dan. Nicușor Dan a fost susținut de Macron, Tusk etc. Pe scurt, de Europa. Partida Georgescu-Simion a fost promovată isteric de zona MAGA (Vance, Musk, Nawfal, fiii lui Trump etc.). America lui Trump voia "suveraniștii" la putere. La noi, în Ungaria, în Polonia, în Germania – peste tot. A câștigat Europa. Nicușor Dan și Péter Magyar au venit la putere cu promisiuni proeuropene. Au câștigat în ciuda sprijinului MAGA pentru contracandidații lor, Simion și Orbán. Mandatul primit de la popor e unul proeuropean, nu unul pro-Putin sau pro-Trump”, a scris profesorul clujean.Totodată, profesorul critică discursul susținut de președinte de Ziua Europei, pe care îl consideră rece, lipsit de entuziasm și marcat de „accente suveraniste și trumpiste”.„Nicușor Dan a semnalat subtil că se îndepărtează de mandatul pe care i l-au acordat 53,6% (da, exact același procent!) dintre cetățenii României, transmițând prin critic..