Nemulțumirea din sistemul sanitar a ajuns din nou în stradă. Sindicaliștii din cadrul Federației SANITAS au protestat miercuri în fața Guvernului, cerând retragerea proiectului noii legi a salarizării, pe care îl consideră o amenințare directă la adresa veniturilor și drepturilor angajaților din sănătate și asistență socială.La manifestație au participat salariați din întreaga țară, inclusiv din județul Cluj, unde numeroși angajați ai spitalelor au plecat încă de marți seara cu autocarele spre Capitală pentru a-și face auzită vocea. Protestul vine după ce Consiliul Național SANITAS a respins proiectul de lege prezentat de Guvern, susținând că documentul este „inechitabil, incomplet și profund defavorabil” pentru personalul din sistem. Liderii sindicali avertizează că, în forma actuală, legea ar putea duce la plafonarea sau chiar diminuarea veniturilor pentru mai mult de jumătate dintre angajați.Printre cele mai puternice mesaje venite de la protest s-a numărat cel al unei asistente medicale din Cluj, care a descris situația dificilă din spitale și nivelul ridicat de epuizare al personalului medical. „Lucrăm fără să avem concediu. Nu putem să ne luăm zile libere. Colegii mei sunt obosiți, sunt terminați, sunt epuizați. Și când ajungem la legea salarizării este mai grav. Colegii mei vor trebui să lucreze sâmbete, duminici, pentru 5 lei pe oră. Noi invităm guvernanții să vină într-un spital din Cluj să facă o tură de noapte în oricare dintre secțiile noastre”, a declarat femeia conform Euronews.ro.Sindicaliștii spun că problemele din sistem nu se rezumă doar la sa..