Un clujean a povestit pe rețelele de socializare cum a scăpat ca prin minune după ce o șoferiță care vorbea la telefon nu i-a acordat prioritate pe trecerea de pietoni de pe strada Sobărilor, din Complexul Junior.Bărbatul spune că se pregătea să traverseze regulamentar, s-a oprit, s-a asigurat și a luat contact vizual cu șoferița din stânga. Femeia l-a văzut clar, dar nu a frânat. Mașina, un Renault negru, probabil un Scenic, s-a apropiat până la 2-5 metri de el.
„Văzând asta, doar așa am simulat că îmi iau avantajul și trec. Ce crezi, nici urmă de frână", scrie clujeanul. Șoferița a tras brusc la stânga pentru a-l evita, a întors capul spre el și a continuat să meargă. „Când era în dreptul meu am văzut că în mâna dreaptă avea telefonul mobil."Clujeanul venea dinspre strada Fabricii, cu două plase în mâini. Nu și-a notat numărul de înmatriculare..