BREAKING NEWS

Mesagerul.ro

EXCLUSIV. Alesia, noua șefă de promoție de la „Racoviță”, dă meditații la mate pe TikTok: „Vreau să ajut, pentru că mulți copii nu-și permit ore în privat”

EXCLUSIV. Alesia, noua șefă de promoție de la „Racoviță”, dă meditații la mate pe TikTok: „Vreau să ajut, pentru că mulți copii nu-și permit ore în privat”

În fiecare generație există elevi care reușesc să impresioneze prin rezultate. Mai rar însă apare câte un tânăr care transformă performanța școlară într-o misiune de a-i ajuta și pe ceilalți. Acesta este cazul Alesiei Dragoste, șefa de promoție la Colegiul Emil Racoviță, din clasa de Matematică-Informatică Intensiv Engleză de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca.La doar 19 ani, Alesia nu este doar o elevă care a terminat liceul cu media 10, ci și fondatoarea proiectului „Doza de Mate”, pe Tiktok și Instagram, o comunitate online care a ajuns să ajute zilnic elevi din întreaga țară să se pregătească pentru Evaluarea Națională, Bacalaureat și examenele la matematică și fizică. Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Știri de Cluj, Alesia a explicat de unde a pornit ideea proiectului său. Pasionată de matematică încă din gimnaziu, tânăra a observat că mulți elevi nu își permit meditații private, iar acest lucru îi dezavantajează. „Fac live-uri zilnic și încerc să ajut cât mai mulți elevi. Mulți nu își permit meditații, iar eu consider că toți au dreptul la educație”, spune Alesia.Absolventa de la Colegiul Racoviță intenționează să continue acest proiect și după începerea facultății, inclusiv prin ședințe de meditații.Nu doar matematică. A creat un joc video 3D premiat la nivel naționalPerformanțele Alesiei nu se opresc la rezultatele școlare. Anul trecut, tânăra a realizat un joc video 3D ultra-realist, proiect care i-a adus locul I la un concurs național. Pentru această realizare a primit inclusiv Trofeul de Excelență acordat de Academia Română. Experiența i-a deschis noi perspective de carieră, iar acum se gândește serios la domenii precum dezvoltarea de jocuri video, inteligența artificială și machine learning.Deja admisă la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, cât și la Fizică, Alesia spune că încă analizează direcția pe care o va urma.Una dintre etichetele care o deranjează cel mai mult este aceea de „tocilară”. Alesia spune că există încă multe prejudecăți legate de elevii care obțin rezultate excelente. „Mă deranjează când lumea spune că dacă ai 10 pe linie ești automat tocilar. Nu este adevărat. Cred că trebuie să schimbăm această mentalitate”, afirmă ea. Tânăra consideră că succesul nu vine doar din învățat continuu, ci și din echilibru, pasiuni și capacitatea de a-ți organiza timpul.La ceremonia de absolvire, Alesia a susținut un discurs emoționant în care a vorbit despre anii de liceu ca despre o perioadă de transformare profundă, de la emoțiile începutului de clasa a IX-a până la maturitatea ..