Deputatul clujean Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a lansat un atac extrem de dur la adresa liderului George Simion, după declarațiile acestuia privind deschiderea partidului AUR către comunitatea maghiară.Csoma Botond a reacționat vehement și i-a cerut lui Simion să își ceară scuze pentru „acțiunile antimaghiare” și pentru incidentele de la Valea Uzului.
„Simion a avut tupeul să-i invite pe maghiari în AUR. Eu i-aș propune să meargă în Valea Uzului și să își ceară scuze pentru atrocitățile comise acolo și pentru toate acțiunile antimaghiare din ultimii ani. Poate să-l..