Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a transmis un mesaj de felicitare după performanța reușită de U-BT Cluj-Napoca, care a câștigat cel de-al șaselea titlu consecutiv de campioană a României la baschet masculin. Edilul a subliniat încă o dată rolul orașului în sportul românesc, afirmând că „Clujul rămâne capitala baschetului din România”.Declarația vine în contextul în care echipa clujeană a reușit o nouă performanță de referință, după victoria cu 74-72 în fața formației CSM Oradea, în meciul patru al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin. Prin acest succes, U-BT a închis seria cu scorul general de 3-1, păstrând trofeul în Ardeal și confirmând dominația absolută din ultimii ani în baschetul masculin românesc.Emil Boc a transmis felicitări echipei pentru titlul câștigat și a evidențiat constanța și profesionalismul clubului, pe care le consideră elemente definitorii ale acestei serii de succes. În mesajul său, primarul a apreciat atât munca jucătorilor, cât și contribuția staffului tehnic și a conducerii clubului, subliniind că performanța este rezultatul unui efort colectiv susținut.
„Clujul rămâne capitala baschetului din România!!! U-BT este din nou campioană! Felicitări U-BT Cluj-Napoca pentru un nou titlu de campioană a României la baschet și pentru încă o performanță care confirmă forța, seriozitatea și spiritul de învingători al acestei echipe!!! Mulțumim jucătorilor, staffului t..