România a cucerit 29 de medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru seniori, desfăşurate sâmbătă şi duminică pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, 8 de aur, 14 de argint şi 7 de bronz. După 13 medalii obţinute sâmbătă (3-6-4), tricolorii au câştigat ale 16 duminică (5-8-3).În clasamentul pe medalii, Ucraina a ocupat primul loc, cu 12-13-7, urmată de Turcia, 9-2-10, şi România.La ediţia a 73-a a Campionatelor Balcanice în aer liber au participat aproximativ 300 de sportivi din 12 ţări, România aliniind 64 de sportivi, potrivit site-ului FRA. Medaliile de aur ale României au fost obţinute, sâmbătă, de Rareş Toader la aruncarea greutăţii, de Claudia Bobocea la 800 m şi de ştafeta feminină de 4×100 m, în timp ce duminică au urcat pe prima treaptă a podiumului Alin Alexandru Firfirică (disc), Bianca Florentina Ghelber (ciocan), Andreea Apachiţe (greutate), Daniela Stanciu (înălţime), Claudia Bobocea (1.500 m).Argintul a fost câştigat sâmbătă de Roxana Rotaru la 3.000 m, Andreea Iuliana Lungu la disc, Mihai Cristian Pîslaru la 400 m, Elena Adelina Panaet la 3.000 m obstacole, de Nicolae Soare la 5.000 m şi de Florentina Iuşco la triplusalt, iar duminică de Răzvan George Roman (decatlon), Florin Alexandru Vişan (triplusalt), ştafeta masculină de 4×400 m, Anamaria Nesteriuc (100 m garduri), Ioana Diana Ţigănaşu (greutate), Camelia Florina Gal (200 m), Florentina Budică (heptatlon) şi ştafeta feminină de 4×400 m. Medaliile de bronz au fost cucerite de Sanda Belgyan la 400 m garduri, de Ioana Plăvan la aruncarea suliţei, de Andreea Marina Baboi la 100 m şi de ştafeta masculină de 4×100 m, sâmbătă, şi de Sergiu Ursu (disc), Alexandru Gheorghe Tache (triplusalt) şi Florentina Iuşco (lungime), duminică.Rezultatele înregistrate duminică:MASCULIN
aruncarea discului
1. Alin Alexandru Firfirică (România) 64,72 m
2. Martin Markovic (Croaţia) 58,31 m
3. Sergiu Ursu (România) 57,09 m3.000 m
1. Iervand Mkrcian (Armenia) 8:12.02
2. Dino Bosnjak (Croaţia) 8:12.11
3. Omer Amactan (Turcia) 8:13.66
………………………………………………..
8. Adrian Garcea (România) 8:33.60săritura cu prăjina
1. Ilia Kravcenko (Ucraina) 5,20 m
2. Ivan Horvat (Croaţia) 5,20 m
3. Artur Bortnikov (Ucraina) 5,00 m
4. Andrei Răzvan Deliu (România) 5,00 m110 m garduri
1. Mikdat Sevler (Turcia) 14.07
2. Stanislav Stankov (Bulgaria) 14.08
3. Viktor Solianov (Ucraina) 14.09
4. Cosmin Ilie Dumitrache (România) 14.31
…………………………………………………………….
6. Paraschiv Eftimie (România) 15.00100 m – demonstrativ
1. Kayhan Ozer (Turcia) 10.53
2. Izzet Safer (Turcia) 10.72
3. Ertan Ozkan (Turcia) 10.78
4. Cristian Nicuşor Roiban (România) 10.89
5. Robert Sebastian Bîrsa (România) 10.963.000 m obstacole
1. Turgay Bayram (Turcia) 8:54.92
2. Osman Junuzovic (Bosnia-Herţegovina) 8:58.14
3. Mitko Ţenov (Bulgaria) 9:01.31
……………………………………………….
8. Mihai Cochior (România) 9:22.37200 m
1. Jak Ali Harvey (Turcia) 20.77
2. Aleksandr Sokolov (Ucraina) 21.10
3. Marko Ceko (Croaţia) 21.19
…………………………………………..
10. Vlad Dulcescu (România) 21.68
11. Alin Ion..