VICTORIE SURPRIZĂ LA ROMANIAN HISTORIC WINTER RALLY 2020

Scris de: Mesagerul de Covasnala data de: 15 ianuarie, 2020în: Sport, Stiri localeNiciun comentariu Listare EmailRomanian Historic Winter Rally a deschis pentru al patrulea an consecutiv sezonul în automobilismul sportiv românesc cu o nouă competiție internațională de anvergură, câștigată autoritar de belgianul Charles Munster.În vârstă de 18 ani, fiul cel mai mic al campionului național absolut al Belgiei, Bernard Munster, Charles a dominat concursul din Covasna în ambele zile , cu 9 probe speciale câștigate, dintr-un total de 13. Inițial, Charles era anunțat doar copilot pentru tatăl său la această ediție.Cu Jasper Maelfait în dreapta, Munster a pilotat un Subaru 555 și a încheiat Romanian Historic Winter Rally în 02:54:59,8.Podiumul de la ediția din acest an a raliului pe zăpadă dedicat automobilelor istorice a fost completat de echipajele Paul Chabloz/Cristophe Revais (BMW 325 iX) și Gerard Marcy/Fabrice Henry (Porsche 911 Safari).Câștigătorul en-titre Eric Royere a încheiat pe locul 10 ..