WTA Roma: Karolina Pliskova, deținătoarea trofeului, s-a calificat în sferturi

​​Karolina Pliskova (campioana en titre și a doua favorită) s-a calificat, vineri, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma. Pliskova (4 WTA) a învins-o în optimi pe Anna Blinkova (Rusia, 65 WTA), scor 6-4, 6-3. Meciul a durat o oră și 18 minute. Pentru calificarea în semifinale, Karolina Pliskova se va duela cu învingătoarea partidei dintre Elise Mertens (Belgia, favorită 11) și Danka Kovinic (Muntenegru). Mai au loc în optimi: S. Halep (1) vs D. YastremskaE. Rybakina (10) vs Y. PutintsevaV. Azarenka vs D. KasatkinaG. Muguruza (9) vs J. Konta (7)P. Hercog vs M. Vondrousova (12)S. Kuznetsova vs E. Svitolina (4)D. Kovinic vs E. Mertens (11) WTA Roma - Turneu de categorie Premier 5 Premii totale &..