BREAKING NEWS

Ashleigh Barty a câștigat Turneul Campioanelor, după ce a învins-o pentru prima oară pe Elina Svitolina

​Ashleigh Barty a confirmat, duminică, sezonul excelent pe care l-a avut, a învins-o pentru prima oară în carieră pe Elina Svitolina, campioana en-titre, și a câștigat Turneul Campioanelor de la Shenzhen. Australianca (1 WTA) a avut nevoie de o oră și 27 de minute pentru a trece de jucătoarea din Ucraina (8 WTA), scor 6-4, 6-3. Ultimul punct al finalei dintre Barty și Svitolina: That's the match and the title!@ashbarty beats Svitolina 6-4, 6-3 to win the Billie Jean King Trophy at the @SHISEIDO_corp @WTAFinals Shenzhen! pic.twitter.com/eiiiXs84rY— WTA (@WTA) November 3, 2019 Chiar dacă Svitolina a câștigat primele cinci confruntări directe (Barty i-a luat doar două seturi în aceste partide), Elina a părut lipsită de vlagă în finala de la Shenzhen și nu s-a ridicat la nivelul afișat pe parcursul competiției. Primul set a fost mai mult unul de tatonare, cele două jucătoare preferând să nu riște. Barty a salvat prima minge de break a partidei în game-ul al nouălea și a închis setul în game-ul următor fructificând a treia ocazie pe care a avut-o la primire. Setul secund a fost unul mult mai tensionat. Svitolina părea să revină în meci după break-ul făcut în game-ul al treilea, însă aceasta a pierdut din accelerație și s-a văzut condusă cu 4-2. după ce Barty a câștigat trei game-uri consecutive. Elina a mai avut o reacție, a făcut rebreak, însă a ratat trei mingi de 4-4 și A..