Atletism: România, primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice indoor

România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism indoor pentru seniori, desfăşurate sâmbătă la Istanbul, cu 5 de aur, 2 de argint şi 5 de bronz, scrie Agerpres. Ucraina a ocupat locul secund, cu 5-1-1, iar pe locul al treilea a fost Turcia, cu 3-7-6, etc. La feminin, România s-a impus detaşat, cu 5-1-4, urmată de Ucraina, 2-0-1, şi Turcia, 1-4-1, iar la masculin primul loc a revenit Ucrainei, 3-1-0, urmată de Turcia, 2-3-5, şi Serbia, 1-1-2, în timp ce România s-a clasat pe 11, cu 0-1-1. Medaliile de aur ale delegaţiei României au fost cucerite de Andrea Miklos la 400 m (52.64), Cristina Bălan la 800 m (2:07.17), Roxana Bîrcă la 1.500 m (4:20.33), Florentina Iuşco la lungime (6,53 m) şi Andreea Panţuroiu la triplusalt (13,75 m). Medalii de argint au câştigat Bianca Răzor la 800 m (2:07.18) şi Cristian Pîslaru la 400 m (47.49). Cele cinci medalii de bronz au fost obţinute de Camelia Gal la 400 m (53.27), Claudia Prisecaru la 3.000 m (9:20.92), Anamaria Nesteriuc la 60 mg (8.21) şi de ştafetele de 4x400 m, feminină (Cristina Daniela Bălan, Florina Ştefana, Roxan..