Australian Open: Ashleigh Barty, calificare cu emoții în sferturi / Victorie în trei seturi cu Alison Riske

​​Ashleigh Barty, principala favorită a turneului de la Melbourne, a avut parte de o adversară dificilă în Alison Riske (SUA, cap de serie 18). Australianca a fost mai concentrată în finalul partidei și s-a impus cu 6-3, 1-6, 6-4, după o oră și 37 de minute. Învinsă de americancă în primele două confruntări directe, Ashleigh a început mai bine meciul și a câștigat 82% dintre punctele jucate cu primul serviciu în setul de deschidere. Revenirea lui Alison a venit și în urma erorilor făcute de Barty cu reverul (a avut 12 erori neforțate în setul secund). Vântul și-a spus și el cuvântul în setul decisiv, liderul mondial a condus chiar și cu 4-1, Riske a egalat la 4,..