​Australian Open: Roger Federer, în sferturi după ce a pierdut primul set cu Marton Fucsovics

​Primul set al partidei cu Marton Fucsovics a fost unul dificil pentru Roger Federer. Ungurul s-a impus cu 6-4, însă odată pornite motoarele, Fedex nu a scăzut din turație până la final și a câștigat următoarele trei seturi (6-1, 6-2, 6-2). Meciul a durat două ore și 11 minute. Federer a devenit primul jucător care s-a calificat de 15 ori în sferturi la Australian Open, însă debutul partidei nu a fost deloc unul ușor pentru elvețian. Fără minge de break în primul set, Roger i-a oferit trei oportunități maghiarului (a făcut erori neforțate) și Marton a reușit să fructifice una (cu un forehand în lung de linie), care s-a dovedit a fi decisivă. Reacția nu a întârziat să apară: Federer a accelerat, a făcut break încă din debutul setului secund și nu a mai putut f..