​Champions League: Liverpool speră la încă un meci mare pe Anfield (vs Atletico) / PSG și Borussia Dortmund luptă pentru un loc în sferturi

Ziua de miercuri aduce două dueluri foarte interesante din returul optimilor Champions League. Chiar dacă nu trece prin cea mai bună formă, Liverpool (deținătoarea trofeului) va încerca să mai facă o mică minune pe Anfield și să întoarcă rezultatul din tur, când Atletico Madrid (formație care se închide excelent) s-a impus cu 1-0. În cealaltă confruntare a serii, PSG nu se va putea baza pe sprijinul suporterilor pe Parc des Princes (din cauza epidemiei de coronavirus) și va avea parte de o misiune foarte dificilă împotriva Borussiei Dortmund (galben-negrii au câștigat cu 2-1 în tur). Liverpool vs Atletico Madrid (22:00) / Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus Echipele probabile: Liverpool: Adrián; Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Wijnaldum; Salah, Firmino, Mané Absenți: Alisson Becker, Shaqiri, Clyne (accidentați) Vor rata meciul următor daca vor primi galben: Gomez, Mané, Robertson Atlético: Oblak; Trippier, Savić, Felipe, Renan Lodi; Saúl Ñíguez, Partey, Koke, Vitolo; João Félix, Correa Incerți: Lemar, Morata (accidentați) Va rata meciul următor dacă va primi galben: Correa Arbitri: Danny Makkelie (central), Mario Diks, Hessel Steegstra (asistenți), Allard Lindhout (al patrulea oficial); Jochem Kamphuis (VAR), Kevin Blom (asistent VAR) - toți din Olanda. Ce s-a întâmplat în meciul tur: Atletico Madrid - Liverpool 1-0A marcat: Saul '4 Ultimele cinci partide:Liverpool: două victorii, trei înfrângeriLiverpool vs Bournemouth 2-1Chelsea vs Liverpool 2-0Watford vs Liverpool 3-0Liverpool vs West Ham 3-2Atletico vs Liverpool 1-0Atletico Madrid: două victorii, trei remizeAtletico Madrid vs Sevilla 2-2Espanyol vs Atletico Madrid 1-1Atletico Madrid vs Villarreal 3-1Atletico Madrid vs Liverpool 1-0Valencia vs Atletico Madrid 2-2 Situația celor două echipe în campionat: Liverpool: locul 1 în Premier League (82 puncte - 27 victorii, 1 remiză, 1 înfrângere); Golaveraj: 66-21 Atletico Madrid: locul 6 în La Liga (45 puncte - 11 victorii, 12 remize, 4 înfrângeri); Golaveraj: 31-21 De știut:Formația antrenată de Jurgen Klopp este neînvinsă pe teren propriu în acest sezon. În competițiile europene, Liverpool nu a pierdut acasă din octombrie 2014. Mai mult, "cormoranii" au arătat sezonul precedent că nu există rezultat imposibil de întors. Învinsă cu 3-0 de Barcelona (în semifinale), Liverpool a revenit incredibil în returul de pe Anfield și a obținut calificarea în marea finală după un 4-0 entuziasmant. Liverpool a reușit să întoarcă de 9 ori (din 12 încercări) o înfângere cu 1-0 în deplasare. Ultima reușită de genul împotriva unei echipe din Spania a avut loc cu patru sezoane în urmă, împotriva celor de la Villarreal. Liverpool nu a mai pierdut în fazele eliminatorii ale Champions League din sezonul 2008/2009, atunci când Chelsea trecea de sferturi (7-5 la general pentru londonezi). "Cormoranii" au câștigat ultimele 11 duble manșe din cupele europene, incluzând preliminariile. Ultima eliminare suferită de Liverpool a venit în urma loviturilor de departajare, în sezonul 2014/2015 (pierdea în 16-imile Europa League împotriva lui Beșiktaș). Chiar dacă Atletico a demonstrat în tur că o poate bloca foarte bine pe Liverpool ("cormoranii" nu au avut șut pe poartă), echipa antrenată de Diego Simeone a înregistrat patru înfrângeri și două remize în ultimele partide disputate departe de casă. Madrilenii au câștigat în doar două din ultimele 15 deplasări (vs Betis și Barcelona). Cu Simeone la comandă, Atletico s-a calificat de 25 de ori după ce a câștigat în tur, singura echipă care a reușit să întoarcă rezultatul împotriva madrilenilor fiind Juventus Torino (după un hat-trick reușit de Cristiano Ronaldo). La ediția de anul trecut a Champions League, Atletico a fost eliminată în optimi de Juventus, deși câștigase acasă cu 2-0. Torinezii au întors scorul în Italia, impunându-se cu 3-0. Liverpool este campioana en-tire, după ce anul trecut a învins-o în finală pe Tottenham, scor 2-0. ''Cormoranii'' au mai câştigat trofeul în 1977, 1978, 1981, 1984 și 2005. Atletico Madrid a ajuns de trei ori în finala celei mai importante competiții de pe continent, dar a fost învinsă de fiecare dată: 1974 (0-4 cu Bayern Munchen la rejucare), 2014 (1-4 după prelungiri cu Real Madrid) și 2016 (1-1, 3-5 la penaltiuri cu Real Madrid).Ce au spus cei doi antrenori: "Este pauză (n.r. s-a jucat doar turul acestei "duble") - aceasta este cea mai bună veste. De obicei, noi folosim pauza într-un meci normal într-un mod foarte bun. Învățăm din prima repriză, le arătăm băieților câteva situații și, de cele mai multe ori, ne îmbunătățim jocul. Am avut trei săptămâni la dispoziție. Multe lucruri sunt mult mai clare acum decât în trecut. Trebuie să arătăm că am învățat din prima repriză, din primul meci, și să arătăm că vrem cu adevărat să trecem m..