Cupa României: Hermannstadt - FCSB 1-2/ Sibienii, la un pas să repete istoria - Coman a adus victoria în minutul 90

FCSB era condusă cu 1-0 în minutul 83, iar FC Hermannstadt era extrem de aproape să repete istoria din 2018. Un autogol al lui Dobrosavlevici le-a readus speranțele roș-albaștrilor, iar Florinel Coman a reușit golul calificării în minutul 90. Grație acestui succes, echipa lui Bogdan Vintilă a obținut ultimul bilet care o duce în semifinalele Cupei României. Au marcat: Debeljuh 75' / Dobrosavlevici 84' - autogol, Coman 90' FC Hermannstadt a deschis scorul în minutul 75, la capătul unui contraatac puratat de Dumitriu. Mijlocașul i-a pasat lui Debeljuh, rămas singur în fața porții, iar acesta l-a lobat superb pe Andrei Vlad și mingea a intrat în plasă. FCSB a egalat nouă minute mai târziu, fiind ajutată de autogolul lui Alin Dobrosavlevici. Crețu a centrat de pe partea dreaptă, iar fundașul lui Hermannstadt a împins mingea în propria poartă. Golul calificării FCSB-ului a venit în urma unei faze absolut încântătoare. Man i-a păsat cu călcâiul lui Coman, care l-a executat pe Novo cu o scăriță. După acest succes, FCSB merge în semifinalele Cupei României și continuă astfel drumul spre trofeu. Ultima dată când formația bucureșteană a câștigat competiția a fost în anul 2015 (3-0 cu Universitatea Cluj). Pentru FCSB a fost prima victorie după patru meciuri, dar jocul echipei nu a fost deloc unul promițător pentru lupta din play-off-ul Ligii 1. FC Hermannstadt, aproape să repete istoria În 2018, Hermannstadt a reușit să producă surpriza în sferturile Cupei României, când a eliminat-o pe FCSB. Sibienii s-au impus atunci cu 3-0, pe teren propriu. Hermannstadt a trecut apoi de Gaz Metan Mediaș (1-0 şi 3-2), dar a fost învinsă în finală de Universitatea Craiova (scor 2-0). Au evoluat echipele: Hermannstadt: Novo – Vodă, Dobrosavlevici, Luchin, Buşu – Rimane (Romario Pires ’71), Taira – Petrescu, Sîntean (Jo Santos ’46), Dimitriu – Yazalde (Debeljuh ’64). Antrenor: Vasile Miriuţă FCSB: A. Vlad – Creţu, A. Miron, Filip, Panţîru – Ov. Popescu, Moruţan (Vînă ’76), Olaru – Ad. Popa (Man ’46), Ad. Petre (Coman ‘46), Fl. Tănase. Antrenor: Bogdan Vintilă Arbit..