L'Equipe, după CFR Cluj vs Rennes 1-0: "Arlauskis, necunoscutul de netrecut"

L'Equipe, după CFR Cluj vs Rennes 1-0: Arlauskis, necunoscutul de netrecut

Cotidianul L'Equipe îl laudă pe portarul Giedrius Arlauskis, "necunoscutul de netrecut", care acum va deveni cunoscut şi în Franţa, după prestaţia din meciul pe care CFR Cluj l-a câştigat, scor 1-0, cu Rennes, în Europa League. "Era puţin cunoscut în Franţa înainte de acest meci, dar Giedrius Arlauskis devine acum mai cunoscut. Dacă Rennes nu s-a putut impune cu Cluj, vina este în mare parte a portarului lituanian. Cu mâna, cu piciorul, portarul echipei române şi-a înmulţit paradele, aducându-i la disperare pe bretoni. Arlauskis şi-a început recitalul în prima repriză, câştigând duelul cu Hunou (5). Apoi a respins un şut al lui Mbaye Niang (13), dar şi o lovitură de cap care se îndrepta spre poartă (35). După pauză, portarul de 31 de ani a reuşit o nouă paradă decisivă la Del Castillo (54). În fine, cu o paradă magistrală, el a reuşit să trimită în corner o lovitură al lui Bourigeaud (77). Dacă a..