Liga 1: Dinamo - Sepsi 1-2 / Karanovic, "dublă" în două minute după eliminarea lui Nistor

Liga 1: Dinamo - Sepsi 1-2 / Karanovic, dublă în două minute după eliminarea lui Nistor

Dinamo a mai făcut un pas greșit în lupta pentru un loc de play-off. Echipa lui Dusan Uhrin a fost învinsă pe teren propriu de Sepsi Sfântu Gheorghe, după ce a condus cu 1-0. Oaspeții s-au impus grație dublei reușite de Karanovic în decurs de două minute (76' și 78'), profitând și de eliminarea lui Nistor din minutul 73. Au marcat: Nistor 60' / Karanovic 76', 78' Dan Nistor a fost înger și demon pentru dinamoviști. A deschis scorul după o oră de joc, dar 12 minute mai târziu a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault comis la mijlocul careului și a fost eliminat. Sepsi a întors rezultatul prin atacantul elvețian Goran Karanovic, care a punctat de două ori, în minutele 76 și 78, aducând victoria pentru echipa sa. În minutul 47, dinamoviștii au solicitat o lovitură de la 11 metri după un henț comis în careu de Bouhenna, însă arbitrul Iulian Călin nu a acordat nimic. Pentru Dinamo este a doua înfrângere consecutivă, după cea cu FC Hermannstadt, scor 2-4. De partea cealaltă, Sepsi a legat două victorii la rând. În etapa precedentă, echipa lui Leo Grozavu a învins-o pe Academica Clinceni, scor 4-0. Au evoluat echipele: Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, Popescu, Corbu – Mrzljak (Fabbrini ’82), Filip – Sorescu, Nistor, Mihaiu (Popa ’58) – Perovic. Antrenor: Dushan Uhrin. Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bo..