Liga 1: FC Botoșani - FCSB 0-2 / Roș-albaștrii se apropie la trei puncte de liderul CFR Cluj

FCSB a obținut o victorie importantă în deplasare, scor 2-0, cu FC Botoșani (etapa a 16-a din Liga 1). Vicecampioana României a reușit să se impună la capătul unui meci în care a jucat în inferioritate numerică din minutul 63. FCSB se află acum pe locul 5 în clasament, distanța de liderul CFR Cluj fiind doar de trei puncte (ardelenii au însă un meci în minus). Florinel Coman a deschis scorul la Botoșani, în minutul 31, după o execuție spectaculoasă dintr-o lovitură liberă laterală. FC Botoșani a echilibrat apoi jocul, dar nu a reușit să pună în pericol poarta lui Bălgrădean. În minutul 63, FCSB a rămas în inferioritate numerică, după ce Bogdan Planic a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. La 11 minute distanță, Gnohere a adus liniștea în tabăra roș-albaștrilor, francezul înscriind pentru 2-0 după o pasă excelentă de la Florin Tănase. Rămas singur cu portarul, Gnohere a driblat și a trimis mingea în plasă. FC Botoșani a încheiat partida fără niciun șut pe spațiul porții aparate de Bălgrădean. FCSB a ajuns la 5 victorii consecutive (patru în Liga 1, una în Cupa României) și la 11 meciuri fără înfângere. Echipa lui Bogdan Vintilă are două rezultate de egalitate (0-0 cu CFR și 1-1 cu Dinamo) și nouă victorii în ultimele 11 partide disputate. FCSB nu a mai pierdut de la 29 august, când era învinsă de Guimaraes, scor 1-0, în manșa a doua a play-off-ului ..