BREAKING NEWS

Liga 1: FCSB - Craiova 2-0 / FCSB încheie anul pe podium; Tănase a ratat un penalty

FCSB a câÈ™tigat duelul cu Universitatea Craiova, scor 2-0, pe Arena NaÈ›ională, în etapa a 22-a din Liga 1. În urma acestui succes, echipa lui Bogdan Vintilă i-a depășit pe olteni în clasament È™i încheie anul pe ultima treaptă a podiumului din Liga 1, la cinci puncte distanță de liderul CFR Cluj. Au marcat: Man 41', Coman 45' Florin Tănase a ratat un penalty în minutul 45+2. Meciul de pe Arena NaÈ›ională a fost oprit imediat după fluierul de start, din cauza petardelor aruncate în teren de fanii roÈ™-albaÈ™tri. Jocul a fost reluat după două minute, iar primul sfert de oră a fost marcat de două accidentări, câte una de fiecare parte. În primă fază, grecul Soiledis a ieÈ™it accidentat după doar 10 minute, locul său fiind luat de Filip. Cinci minute mai târziu, Victor PiÈ›urcă a fost nevoit să facă È™i el o schimbare, după ce Bancu a acuzat o problemă musculară È™i nu a mai putut continua. El a fost înlocuit de BărbuÈ›. Prima ocazie mai periculoasă a partidei le-a aparÈ›inut oltenilor, dar È™utul lui Mihăilă a fost blocat de Bălgrădean. FCSB s-a dezlănÈ›uit odată cu golul marcat de Dennis Man în minutul 41, după o cursă impresionantă în care l-a depășit superb pe Acka È™i apoi l-a învins pe Popescu. Florinel Coman a dus scorul la 2-0 în minutul 45, cu un È™ut din interiorul careului de 16 metri, după o eroare a lui BălaÅŸa. Două minute mai târziu, Coman a fost faultat de portarul Craiovei È™i a obÈ›inut un penalty, dar Tănase a irosit lovitura de la 11 metri. Decarul roÈ™-albaÈ™trilor a È™utat mult peste poartă, astfel că FCSB a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri pe tabelă. FCSB a continuat forma bună È™i în startul reprizei secunde. Tănase a vrut să îÈ™i ia revanÈ™a pentru penalty-ul ratat, dar nu a reuÈ™it nici de această dată să îl învingă pe Popescu. Atacantul roÈ™-albaÈ..