Liga 1: Hermannstadt - Poli Iași 1-0 / Sibienii au depășit echipa lui Teja în clasament

Hermannstadt a obținut o victorie la limită pe teren propriu în fața celor de la Poli Iași, scor 1-0, în etapa a 22-a din Liga 1. În urma acestui succes, trupa lui Eugen Neagoe i-a depășit pe moldoveni în clasament și a urcat pe locul 10. Unicul gol al meciului de pe Stadionul Municipal din Sibiu a fost marcat de Romario, în minutul 12. Din minutul 21, Poli Iași a rămas în 10 jucători, după ce Platini a primit roșu pentru o intrare dură asupra lui Cordea. Antrenorul Mihai Teja a protestat la adresa arbitrului Andrei Chivulete și a primit și el cartonașul roșu, fiind trimis în tribune. Chiar dacă s-a aflat în superioritate numerică, Hermannstadt nu a mai reușit să marcheze, scorul final fiind 1-0. Sibienii sunt la a cincea etapă consecutivă fără înfrângere, în timp ce Poli Iași are cinci înfrângeri la rând, ultima victorie în campionat datând de la finalul lunii octombrie (2-1 cu CFR Cluj). FC Hermannstadt a acumulat 23 de puncte și a urcat pe locul 10 în clasament, în timp ce Poli Iași a coborât pe locul 11, cu 22 de puncte. Au evoluat echipele: Hermannstadt: Cristiano &ndash..