BREAKING NEWS

​Liga Campionilor (handbal f): SCM Râmnicu Vâlcea, învinsă categoric de Gyor, scor 38-31

​SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă fără drept de apel de formaţia maghiară Gyori Audi ETO KC, cu 38-31 (15-17), sâmbătă seara, în deplasare, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin, informează Agerpres. Echipa vâlceană a făcut o primă repriză de excepţie şi a intrat la pauză în avantaj, dar în partea secundă a cedat şi a primit 23 de goluri, marcând doar 14. SCM nu a fost condusă niciodată în prima repriză şi a avut pe tabelă la un moment dat un avantaj de patru goluri, 11-7, 12-8, iar la pauză a condus cu 17-15. Gyor, deţinătoarea trofeului, a avut nevoie de doar patru minute din repriza a doua pentru a prelua conducerea (19-18). Avantajul echipei gazdă a crescut constant şi a ajuns chiar la zece goluri, 33-23, 36-26, câştigând în cele din urmă cu 38-31. Pentru echipa pregătită de Florentin Pera au marcat Mireya Gonzalez 8 goluri, Asma Elghaoui 6, Kristina Liscevic 3, Evgenija Minevskaja 3, Ann Grete Norgaard 3, Zeljka Nikolic 2, Marta Lopez 2, Jelena Trifunovic 2, Maren Aardahl 1..