Liga Campionilor (handbal m): Sporting vs Dinamo 25-26 / "Dulăii", victorie uriașă în turul barajului optimilor

Liga Campionilor (handbal m): Sporting vs Dinamo 25-26 / Dulăii, victorie uriașă în turul barajului optimilor

CS Dinamo Bucureşti a învins în deplasare echipa portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 26-25 (13-9), sâmbătă seara, în turul barajului optimilor Ligii Campionilor la handbal masculin, informează Agerpres. Campioana României a dominat meciul în marea majoritate a timpului şi a obţinut o victorie la limită, dar preţioasă, care se poate dovedi decisivă în încercarea de calificare în optimile de finală. Gazdele au evoluat mai bine în prima parte a meciului şi au condus cu 7-5, însă Dinamo a întors rezultatul şi a intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri, 13-9, după ce scorul a fost 9-9. În repriza secundă, Dinamo a fost permanent la conducere, cu o singură excepţie, în min. 56, când a fost 24-24. Dinamo a marcat de două ori la rând şi s-a desprins la 26-24, într-un final pe muchie de cuţit, Sporting a mai marcat o dată, iar Dinamo a ratat ultimul atac. Ante Kuduz a marcat 7 goluri pentru Dinamo, Mihai Asoltanei 6, Kamel Alouini 3, Răzvan ..