LiveText: Insulele Feroe vs România 0-0 (Rep. II) / Hendriksson, ocazie mare pentru gazde; Chiricheș a ieșit accidentat

46' Hansson vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Florinel Coman. 46' A inceput repriza secunda. Pauza la Torshavn. Insulele Feroe - Romania 0-0. Cea mai mare ocazie a primei reprize le-a apartinut gazdelor, prin Hendriksson (31'), insa tricolorii au fost salvati de interventia lui Ciprian Tatarusanu. 45+1' Ianis Hagi trage de la distanta, dar sutul sau este slab. Nielsen prinde fara probleme. 45' Prima repriza este prelungita cu doua minute. 42' Benzar suteaza cu stangul de la marginea careului, dar o face dezamagitor. Mingea s-a dus mult peste poarta feroezilor. 36' Chiriches se intinde sa respinga o minge din fata unui adversar si apoi cere sa fie schimbat. Cosmin Contra este obligat sa faca prima muntare. Capitanul tricolorilor este inlocuit cu Rus. 31' Cea mai mare ocazie de gol de pana acum le apartine feroezilor. Bjartalid trece usor de Ianis in partea stanga si centreaza perfect in careu pentru lovitura de cap a lui Hendriksson. Tatarusanu este la post si scoate de la vinclu, pastrand tabela neschimbata. 28' Sut bun al lui Stanciu din afara careului, cu pamantul, dar mingea se opreste in bratele portarului Nielsen. 27' Andone suteaza de la aproximativ 20 de metri, insa mingea se duce mult peste poarta. 24' Pericol in careul tricolorilor! Olsen intra in careu pe partea stanga si incearca o centrare in fata portii, dar Chiriches este la locul potrivit si blocheaza sutul atacantului feroez. 22' Puscas intoarce frumos la marginea careului, cu calcaiul, Andone lasa mingea pentru Ianis, care suteaza din prima. Nielsen reuseste sa respinga balonul, Ianis incearca sa recupereze, dar faulteaza in atac si faza se incheie. 18' Primul cartonas galben al meciului este vazut de Nedelcearu, dupa un fault asupra lui Olsen. 16' Bancu centreaza in fata portii, Nielsen iese, dar nu se intelege cu capitanul Gregersen si scapa mingea. Aflat in apropiere, Florin Andone suteaza, dar mingea nu prinde spatiul portii. 11' Ianis Hagi executa o centrare de la peste 25 de metri, dar balonul este respins de fundasii feroezi. 8' Stanciu il vede foarte bine pe Puscas, insa acesta face o preluare dezamagitoare, iar faza se stinge. 7' Centrare buna a lui Benzar de pe partea dreapta. Puscas se inalta si loveste cu capul, dara fara sa ii puna probleme portarului Nielsen. 4' Prima actiune periculoasa in careul nordicilor. Andone patrunde in careu, dar rateaza pasa catre Stanciu. 1' A inceput meciul. Tricolorii au avut lovitura de start. Se intoneaza imnurile celor doua tari. Naționala de fotbal a României înfruntă Insulele Feroe, de la ora 19:00, în preliminariile Euro 2020. Partida se dispută pe arena Tórsvøllur (gazon sintetic) din Tórshavn, putând fi urmărită în direct pe ProTv și LiveText pe HotNews.ro. Echipele de start: Insulele Feroe: Nielsen - Vatnsdal, A. Gregersen, Baldvinsson - Rolantsson, Hendriksson, Hansson, Davidsen - Vatnhamar, Olsen, Bjartalíd Rezerve: Bartalsstovu, Danielsen, Edmundsson, Egilsson, Eriksen, Frederiksberg, Gestsson, Joensen, Johannesen..