​LiveText România vs Muntenegru 11-11 (Rep I)

Min 20: România vs Muntenegru 8-7 Marcatoare: Neagu (4), Pintea, Dache Sunt erori mari și în echipa Muntenegrului, se joacă fără un ritm fantastic, se simte presiunea momentului. O primă paradă minunată pentru Dumanska. Dublă intervenție pentru Dumanska în faza următoare. România conduce pentru prima dată în minutul 13: 4-3. Polocoșer este eliminată, prima sancțiune de acest fel din meci. Cristina înscrie de la 9 metri cu o execuție care a trimis mingea cu 90 de km/h! Dumanska se întinde și se accidentează (s-a lovit de poartă). România se duce la 6-4, iar Muntenegru cere imediat time-out. Centrul defensivei: punctul nevralgic pentru tricolore. După 20 de minute, România conduce cu 8-7. Min 10: România vs Muntenegru 2-3 Marcatoare: Perianu, Neagu Nu durează mult și Muntenegru deschide scorul. O primă eroare în atac, să sperăm că fetele noastre vor încercă să mai strângă puțin robinetul greșelilor. O primă aruncare a Cristinei, mingea a fost parată. Multe nesincronizări în primele minute în ambele tabere, un singur gol în 5 minute. Pănă acum, tricolorele contează doar prin aruncările de la 9 metri: Neagu sau Perianu. Adversarele speculează spațiile..