LiveText România vs Ungaria 9-16 (Rep I)

Poarta este goală, iar Ungaria punctează: este 16-9 pentru adversare Iuganu înscrie din extremă: 15-9 Încă o eliminare în tabăra noastră: Seraficeanu. Laura Szabo punctează de la 7 metri, este 15-8 pentru Ungaria în minutul 28 Încă un "bulevard" făcut pe centrul defensivei, iar Ungaria se duce la 14-8 în minutul 28 Neagu pasează direct la adversară, iar Polocoșer este eliminată pentru a doua oară... Încă un gol pentru Seraficeanu din extremă: 12-8 Seraficeanu înscrie din extremă, a fost în sfârșit o fază bună a României pe faza de atac (12-7 pentru Ungaria în minutul 25) Udrişitioiu, liberă din extremă, trimite un lob, dar mingea nu găsește spațiul porții Polocoșer comite forțare în atac: după ce se apropiase la 3 goluri, România traversează un nou moment slab, cu multe erori pe faza de atac și cu spații lăsate pe cea defensivă... Zamfirescu comite pași, iar Hafra este de neoprit de la 9 metri: 12-6 pentru Ungaria Se vede omul lipsă, Ungaria se duce din nou la 5 goluri avantaj (11-6) Încasăm un gol de pe extrema stângă: 10-6 pentru Ungaria în minutul 20 Polocoșer este eliminată pentru două minute, este prima eliminare din acest meci Cristina Neagu înscrie de la 7 metri, mai sunt trei goluri acum pentru Ungaria (9-6) Multă pasivitate de pe centrul defensivei: Noemi Hafra înscrie, este 9-5 pentru Ungaria Ostase înscrie de pe pivot: 5-8 România pierde un tempo pe atac, iar Cristina le reproșează fetelor acest lucru... Minutul 16: 8-4 pentru Ungaria La noi, tot Costică Buceschi vorbește, el alături de Cristina Neagu... Time-out cerut de Rasmussen, antrenorul Ungariei vrea să dea unele indicații tactice Iuganu punctează din extremă: 4-8 Luăm gol de pe extrema dreaptă, se face 8-3 pentru adversare Și-au făcut temele unguroaicele, nu sunt spații deloc pentru Cristina Neagu, dar cea mai bună handbalistă a lumii se descurcă totuși: 3-7 Apărare în semicerc, 7 metri pentru Ungaria: Klujber trimite în transversală, am avut noroc de această dată Vizitiu aruncă cu mâna dreaptă (deși este stângace), însă nu obținem nimic. Doar un fault în atac tot la Vizitiu Kim Rasmussen primește cartonașul galben - greșeală tehnică, va fi atacul României Al doilea gol pentru fetele noastre în primele 11 minute: Neagu de la 7 metri Kovacsics înscrie, este 7-1 pentru unguroaice Cristina Neagu aruncă de două ori în aceeași fază, dar Blanka Biro este de netrecut între buturi... Găuri mari pe centrul defensivei tricolore: 6-1 pentru Ungaria România sparge gheața: Perianu a înscris de la 9 metri, este 5-1 pentru Ungaria în minutul 9 Pasă neagră, nu este gol nici de această dată: a ratat Polocoșer. O primă paradă: Iulia Dumanska. Udrişitioiu rateză din extremă, iar Ungaria se distanțează la 5-0 Crina Pintea este blocată foarte bine (o cunosc bine, doar a juca..