BREAKING NEWS

Paris Masters: Novak Djokovic s-a calificat în a șasea sa finală, după ce l-a învins pe Grigor Dimitrov

Novak Djokovic (1 ATP) s-a calificat pentru a șasea oară în finala Masters-ului de la Paris, după ce a trecut de Grigor Dimitrov (27 ATP), scor 7-6(5), 6-4. Sârbul a avut nevoie de o oră și 38 de minute pentru a trece de bulgar. Partida a fost una foarte echilibrată, Nole reușind să revină de la 3-5 în tiebreak-ul primului set și să facă singurul break al partidei în game-ul al cincilea din setul secund. Djokovic a câștigat 85% dintre punctele jucate cu primul serviciu. În urma acestui rezultat, Novak Djokovic conduce cu 9-1 în confruntările directe cu Dimitrov. Singura victorie a bulgarului a venit în 2013, la Masters-ul de la Madrid (7-6, 6-7, 6-3). În marea finală, Novak Djokovic îl va întâlni pe învingătorul partidei dintre Rafael Nadal (28-26 în meciurile directe) și Denis Shapovalov (3-0). Indiferent de rezultatele înregistrate în ultimele partide de la Paris, Rafael Nadal va reveni pe primul loc în clasamen..