Paris Masters: Rafael Nadal, în sferturi după a 19-a victorie în fața lui Stan Wawrinka (Rezultatele zilei)

Rafael Nadal (2 ATP) și-a trecut în cont a 19-a victorie în fața lui Stan Wawrinka (16 ATP), scor 6-4, 6-4. În urma acestui succes, spaniolul și-a asigurat calificarea în sferturile Masters-ului de Paris. Nadal a avut nevoie de câte un singur break în fiecare set pentru a-și adjudeca victoria după o oră și 28 de minute de joc. Numărul 2 ATP a bifat astfel a 50-a victorie în actualul sezon. Pentru Rafael Nadal a fost a 19-a victorie în 22 de meciuri jucate cu Stan Wawrinka. Ultima victorie a elvețianului datează din anul 2015. Se întâmpla chiar la Masters-ul de la Paris, în sferturi, scor 7-6(8), 7-6(7). Cei doi jucători au mai fost adversari la Paris în 2007, când victoria i-a revenit lui Nadal, scor 6-4, 6-3 (în optimi). În sferturi, Rafel Nadal îl va înfrunta pe francezul Jo-Wilfried Tsonga (35 ATP), care a trecut de germanul Jan-Lennard Struff (36 ATP), scor 2-6, 6-4, 7-6(6), după ce a salvat două mingi de meci în tie-break-ul setului decisiv. Ibericul conduce cu 9-4 în meciurile directe. Ultima confruntare dintre Nadal și Tsonga a avut loc chiar în acest an, la Wimbledon (turul III), unde spaniolul s-a impus cu 6-2, 6-3, 6-2. Win No. 50 for @RafaelNadal in 2019 uD83DuDE4C Rafa beats Stan Wawrinka 6-4, 6-4 to reach the quarter-finals of the @RolexPMasters for the seventh time! uD83CuDFA5: @TennisTV | #RolexParisMasters pic.twitter.com/a67eAhc7cr— ATP Tour (@atptour) October 31, 2019 This is what @RafaelNadal m..