Raliul Dakar - Moto: Emanuel Gyenes, cea mai bună clasare de până acum - Locul 14 în etapa a zecea

Emanuel Gyenes a obținut miercuri cea mai bună clasare de până acum în Raliul Dakar 2020, la secțiunea moto. Românul a încheiat pe locul 14 etapa a zecea, desfășurată între Haradh și Shubaytah, în Arabia Saudită. Din cauza condițiilor meteorologice (vânt puternic), proba specială a fost oprită după 345 km (avea 534 km). Etapa a zecea a fost câștigată de spaniolul Joan Barreda Bort (Honda), cronometrat cu timpul de 2 h 11 min 42 sec. Ibericul a fost urmat de americanul Ricky Brabec (Honda), liderul la general, la 1 min 07 sec, şi de argentinianul Kevin Benavides (Honda), la 2 min 31 sec. Emanuel Gyenes a sosit al 14-lea, la 24 min 09 sec față de învingător, aceasta fiind cea mai bună clasare la competiția din Arabia Saudită. Sătmăreanul a câştigat etapa la secţiunea ''malle moto'' (fără asistenţă tehnică) și se menține lider în ierarhia generală, cu 41h 14' 44''. În clasamentul general la clasa moto, americanul Ricky Brabec (Honda) este în continuare lider, urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Husqvarna), la 25 min 44 sec, clasat pe locul 7 miercuri, şi de Joan Barreda, la 27 min 09 sec. Clasament general la clasa moto: 1. Ricky Brabec (SUA) 34h 12' 18'' 2. Pablo Quintanilla (Chile) 34h 38' 02'' 3. Joan Barreda Bort (Spania) 34h 39' 27'' 4. Toby Price (Australia) 34h 40' 51'' 5. Jose Ignacio Cornejo Florimo (Chile) 34h 53' 49'' etc. Clasament general la categoria "Original by Motu..